Przy ul. Staroszkolnej 10 powstało Centrum Edukacyjno-Społeczne, które będzie miejscem spotkań dla młodzieży, seniorów i społeczników z okolicy. Tam też swoją nową siedzibę znajdzie Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Należący do miasta budynek przy ul. Staroszkolnej 10 przeszedł gruntowny remont. W zabytkowym obiekcie z czerwonej cegły powstało Centrum Edukacyjno-Społeczne, które ma być miejscem spotkań dla młodzieży, seniorów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także Rady Osiedla Okole. W obiekcie swoją siedzibę będzie miało również Muzeum Kanału Bydgoskiego.

- To ważny dzień dla społeczności szkolnej, dla społeczności związanej z historią naszego miasta, a więc i Kanału Bydgoskiego. Tutaj swoje miejsce Kanał będzie miał w bardzo eksponowany sposób prezentowane  – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, podczas dzisiejszego obchodu nowo wyremontowanego budynku.

Budynek Centrum Edukacyjno-Społecznego będzie częścią III Liceum Ogólnokształcącego. - Budynek przeszedł ogromną metamorfozę. W czerwcu zapraszamy na otwarcie - powiedziała dyrektor III LO w Bydgoszczy Grażyna Dziedzic.

- W tym miejscu będziemy spotykać się nie tylko ze względu na historię Kanału Bydgoskiego, ale również będziemy realizować nowe ścieżki, m.in. spotykać się z ekologią, z florą i fauną Kanału Bydgoskiego.Ten budynek to nie tylko muzeum, to także miejsce spotkań mieszkańców, miejsce otwarte dla ludzi. Mam nadzieję, że bardzo szybko ze stowarzyszeniami, organizacjami wypełnimy go treścią. To miejsce będzie promieniowało na Kanał Bydgoski - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej kustosz muzeum Tomasz Izajasz. Izajasz podkreślił, że największym eksponatem muzeum będzie Kanał Bydgoski, znajdujący się niedaleko muzeum. W pomieszczeniach już teraz gromadzone są jednostki pływające, które kiedyś były nieodłączną częścią bydgoskiej codzienności, z nieodżałowanej pamięci "Ondyną" na czele.

Tomasz Izajasz zapowiedział, że rekonstruktorzy historyczni będą prowadzić dla dzieci i młodzieży szkolnej zajęcia żywej historii. W przyszłości dzieci będą uczyć się tam fechtunku historycznego (szermierka, strzelanie z łuku). Na zewnątrz będzie czekać wypożyczalnia kajaków, organizowane będą również mistrzostwa smoczych łodzi.

Budynek jest przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o tych osobach zaprojektowano zewnętrzny podjazd, a w środku budynku platformę obsługującą dwie kondygnacje. Centrum jest wyposażone w dostęp do internetu, system nagłośnienia i monitoring.

Prace remontowe rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku. Koszt tej inwestycji to 2,6 mln zł. Dofinansowanie w ramach ZIT wynosi 2,1 mln zł.