18 września br. oficjalnie otwarte zostało Centrum Rehabilitacji przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy. Centrum kierować będzie dr nauk medycznych Łukasz Sielski.

Przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy otwarte zostało dzisiaj Centrum Rehabilitacji. Centrum ma poprawić m.in. dostępność do kompleksowej opieki kardiologicznej dla pacjentów po zawale serca. Aktu przecięcia wstęgi dokonali prezydent Rafał Bruski, dyrektor Szpitala Miejskiego Anna Lewandowska i dr n. med. Łukasz Sielski. Na  wyposażeniu centrum znajdują się między innymi roboty do nauki chodzenia oraz do reedukacji kończyn górnych. W  budynku pacjenci będą mogli rehabilitować się m.in. w blisko 300-metrowej sali. W ramach inwestycji przewidziano również zakup nowoczesnego angiografu –   urządzenia  służącego do wizualizacji serca i naczyń krwionośnych przy użyciu promieni rentgenowskich oraz do wykonywania zabiegów m.in. cewnikowania serca.

Budowa centrum ruszyła latem 2018 r. Nowy obiekt powstał w miejscu rozebranego budynku starej kuchni. Budynek liczy 3 kondygnacje naziemne i podpiwniczenie. Na 1,5 tys. m kw. zlokalizowano Zakład Fizjoterapii, Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. Jednocześnie w centrum będzie można przyjąć nawet 100 pacjentów. Powstała też nowa pracownia hemodynamiki, która ułatwi dostęp do leczenia osobom z chorobami serca i naczyń krwionośnych. Centrum pozwoli objąć specjalistycznymi usługami zdrowotnymi pacjentów dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego oraz dorosłych leczonych z powodu powikłań urazów i wypadków.

Inwestycja w trybie „zaprojektuj i wybuduj” kosztowała ok. 18 mln złotych. Środki pochodziły z budżetu miasta, z Unii Europejskiej (Program RPO)  i środków własnych szpitala.

Centrum rozpocznie świadczenie usług 21 września 2020 r. Do tej pory Centrum Rehabilitacji, świadczące usługi ambulatoryjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, znajdowało się w pawilonie na parterze, obok Izby Przyjęć.

Obecnie w szpitalu rocznie hospitalizowanych jest ok. 20 tys. pacjentów, 70 tysięcy osób korzysta z pomocy szpitalnych poradni. W strukturze lecznicy funkcjonuje 9 oddziałów szpitalnych, 16 zakładów i pracowni oraz 17 poradni specjalistycznych. Świadczenia medyczne, którymi szpital się wyróżnia to m.in.: kompleksowa opieka nad matką i dzieckiem. Realizowane są unikalne procedury kardiologiczne i rehabilitacyjne oraz z zakresu chirurgii i żywienia klinicznego.