5 listopada 2021 r. przypada 39. rocznica utworzenia przez władze stanu wojennego Wojskowych Obozów Internowania. Z tej okazji  w kościele garnizonowym w Bydgoszczy odprawiona została Msza św. w  intencji osób internowanych w Wojskowych Obozach Internowania. Po mszy na osiedlu Leśnym odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania.

Na przełomie 1982/1983 działacze opozycji i "Solidarności" byli powołani na ćwiczenia wojskowe. Była to forma represji wobec niepokornych działaczy opozycji po wprowadzeniu stanu wojennego. Jednym z najcięższych obozów był utworzony nad Wisła pod Chełmnem poligon. Powołani spędzili trzy zimowe miesiące w ciężkich zimowych warunkach, spali w namiotach, dostali stare buty i mundury, zmuszano ich do katorżniczej pracy - kopania rowów.

W 39. rocznicę utworzenia Wojskowych Obozów Internowania na placu na osiedlu Leśnym przy skrzyżowaniu ulic Sułkowskiego i Dwernickiego pod obeliskiem poświęconym pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania złożone zostały kwiaty. W uroczystości udział wzięli m.in. wicewojewoda Radosław Kempiński, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ "Solidarność", organizacji kombatanckich i kresowych.

Uroczystość odbyła się na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Pod koniec 2020 r. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał na podstawie przepisów ustawy dekomunizacyjnej zarządzenie zmieniające nazwę skweru, nadając mu patrona płk. Łukasza Cieplińskiego. Zmiana nazwy skweru nastąpiła na wniosek Stowarzyszenia Osób Internowanych CHEŁMINIACY 1982 z Tadeuszem Antkowiakiem na czele. Zmianę nazwy placu zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy Rada Miasta Bydgoszczy. WSA zarządzenie wojewody uchylił.

Protest wobec wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy złożyły w wydanym stanowisku stowarzyszenia patriotyczne i organizacje kombatanckie. Sygnatariusze protestu (Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, Stowarzyszenie Idee Solidarności 1980-89, Związek Sybiraków, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w  PRL "Przymierze", NSZZ "Solidarność", Rodzina Katyńska, Stowaryszenie Osób Internowanych "Chełminiacy 1982") zwrócili się z prośbą do wojewody Mikołaja Bogdanowicza o wniesienie skargi kasacyjnej od wyroku WSA w Bydgoszczy przywracającego nazwę POW do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.