5 listopada 2020 r. przypada 38. rocznica utworzenia przez władze stan wojennego Wojskowych Obozów Internowania. Z tej okazji  w kościele Św. Ducha w Bydgoszczy odprawiona została Msza św. w  intencji osób internowanych w Wojskowych Obozach Internowania. W samo południe na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania.

Na przełomie 1982-1983 działacze opozycji i "Solidarności" byli powołani na ćwiczenia wojskowe. Jednym z najcięższych obozów był utworzony nad Wisła pod Chełmnem poligon. Powołani spędzili trzy zimowe miesiące w ciężkich zimowych warunkach, spali w namiotach, dostali stare buty i mundury, zmuszano ich do katorżniczej pracy - kopania rowów.

- Generałowie SB zostali skazani na 2 lata bezwzględnego więzienia. To pokazuje, że warto jednak walczyć o prawdę i warto być upartym - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Tadeusz Antkowiak, przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”, dodając, że po latach zmienia się nastawienie do minionej historii. - Jeszcze niedawno były obietnice, że ten obelisk zostanie zniszczony i usunięty. Takie były groźby - przypomniał Antkowiak.

Mieczysław Góra, prokurator IPN Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przypomniał, ze władze komunistyczne utworzyły 13 takich obozów, 10 dla rezerwy i 3 dla poborowych. - W obozie w Chełmnie warunki były jedne z najcięższych. Ta represja stanu wojennego polegająca na osadzeniu działaczy opozycji, działaczy antykomunistycznych w Wojskowych Obozach Internowania jest już powszechnie znana. Osadzonych było prawie 2 tysiące. Wielu nie dożyło dzisiejszych czasów, wielu jest schorowanych i zniszczonych psychicznie i życiowo wskutek znęcania się w tych obozach - mówił prok. Góra i dodał, ze sprawiedliwości stało się zadość. - Skazany został ówczesny szef Służby Bezpieczeństwa, wicemister spraw wewnętrznych, gen. Władysław Ciastoń i dyrektor Departamentu V MSW gen. Józef Sasin na bezwzględne 2 lata pozbawienia wolności. Sąd uznał, że była to nie tylko zbrodnia komunistyczna, ale również zbrodnia przeciw ludzkości, czyli taka, która się nie przedawnia - dodał prok. Góra.

W budynku Centrum Finansowego Bydgoszcz (ul. Jagiellońska 1) została udostępniona wystawa pt. I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983). Zbrodnia komunistyczna, zbrodnia przeciwko ludzkości.  Wystawa ma walor edukacyjny, ma przybliżyć najmniej znane represje stanu wojennego. Autorami wystawy są pracownicy Delegatury IPN w Bydgoszczy.