W sezonie grzewczym 2020/2021 ciepło z KPEC-u będzie droższe o około 12%. O tyle średnio wzrosną comiesięczne rachunki za dostarczane ciepło do firm i do naszych domów przez miejską spółkę.
Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w lipcu i sierpniu poinformowało odbiorców ciepła, że ceny dostarczanej energii wzrosną.
W piśmie datowanym na 1 lipca 2020 roku KPEC powiadomił, że państwowa firma PGE Energia Cieplna S.A. Oddział Elektrociepłownia Bydgoszcz od 1 lipca 2020 roku wprowadziła zmianę w swojej "Taryfie dla ciepła" w zakresie wysokości cen ciepła, cen za zamówioną moc cieplną oraz nośniki ciepła dla Elektrociepłowni II, od której KPEC kupuje ciepło sprzedawane odbiorcom. Podwyżkę tę KPEC zobligowany był uwzględnić w swojej "Taryfie dla ciepła".
W drugim piśmie datowanym na 1 sierpnia 2020 roku KPEC poinformował, że "w związku z zatwierdzeniem nowych Taryf dla ciepła KPEC spółka z o.o. i PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elekrociepłownia w Bydgoszczy w sierpniu zostaną wprowadzone zmiany cen ciepła i stawek opłat za usługę przesyłową. Łączny wzrost cen ciepła dla odbiorców na terenie Bydgoszczy (z wyłączeniem Osowej Góry) w stosunku do cen stosowanych od 1 sierpnia 2019 roku wynosi średnio 9,5%". Głównym dostawcą ciepła dla KPEC-u jest PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elekrociepłownia w Bydgoszczy.
KPEC w piśmie z 1 sierpnia br. zawiadomił też swoich odbiorców, że od dnia 8 sierpnia 2020 roku obowiązuje nowa "Taryfa dla ciepła" KPEC-u, która zakłada średni wzrost cen dla odbiorców na terenie Bydgoszczy (z wyłączeniem Osowej Góry) w stosunku do cen stosowanych od 1 sierpnia 2019 roku średnio o 3,2%.
Przypomnijmy, że w sezonie grzewczym 2019/2020 ciepło z KPEC-u w stosunku do sezonu 2018/2019 wzrosło o 7,53%. Warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach bydgoski KPEC nie tylko nie podwyższał ceny za dostarczane ciepło, ale nawet je obniżał. W 2016 roku zmniejszyły się one o 1 procent, a w 2017 roku ciepło z KPEC-u staniało nawet o ponad 2%!
Stanowisko wobec dużego wzrostu cen ciepła dostarczanego przez KPEC przedstawiło miasto.
"Jako bezpośredni dostawca energii cieplnej do mieszkańców Bydgoszczy, to KPEC wystawia końcowy rachunek za ciepło. Prawda jest jednak taka, że nie mamy żadnego wpływu na ceny wytwarzanej energii cieplnej przez największego producenta, czyli Oddział Elektrociepłowni w Bydgoszczy należący do PGE Energia Ciepła S.A. My tę energię fizycznie kupujemy i w naszych cenach jesteśmy zobowiązani uwzględnić stawki producenta ciepła. Zdajemy sobie sprawę, że każda podwyżka, zwłaszcza tak duża niesie za sobą oczywiste niezadowolenie mieszkańców. Należy nadmienić, iż w nowej, obowiązującej od 8 sierpnia br. Taryfie dla ciepła KPEC uwzględniliśmy dwie podwyżki zastosowane przez bydgoski Oddział PGE Energia Ciepła S.A. w ostatnim roku (od 1 lipca i od 1 sierpnia br.). Szacujemy, iż w tym roku każde gospodarstwo domowe w Bydgoszczy zapłaci średnio o 12% więcej za energię cieplną, niż w roku ubiegłym. Mam nadzieję, że ceny na rynku energetycznym się ustabilizują" – komentuje podwyżkę Andrzej Baranowski, prezes KPEC.
Natomiast prezydent Rafał Bruski zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o pilną interwencję.
"Rażąco wysoka podwyżka cen ciepła wprowadzona przez PGE Energia Ciepła S.A. bezpośrednio dotyka mieszkańców Bydgoszczy jak i samorządu, który odpowiedzialny jest za ogrzewanie żłobków, przedszkoli, szkół, miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz domów pomocy społecznej itd. Ponadto biorąc pod uwagę szczególnie trudną sytuację gospodarczą mieszkańców, jak i samorządów spowodowaną pandemią wirusa COVID-19, uważam, że podwyżka cen jest nie do zaakceptowania i oczekuję pilnej interwencji, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego" – napisał do premiera Rafał Bruski.