Kilka dni z wykładami, warsztatami, eksperymentami, pokazami – tak będzie przebiegał tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki. Tradycyjnie program złożony jest z ośmiu ścieżek tematycznych: humanistycznej, przyrodniczej, społecznej, nauk ścisłych, artystycznej, technicznej, medycznej oraz jednej zmiennej, którą w tym roku wypełni innowacyjność.
Jeden z festiwalowych dni będzie skierowany do najmłodszych bydgoszczan, dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej, a inny do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Jednak organizatorzy zapewniają, że każdego dnia znajdzie się coś interesującego również dla starszych wiekiem bydgoszczan. Oczywiście uwzględniono w programie Rok Mariana Rejewskiego.
- Collegium Medicum uczestniczy w Bydgoskim Festiwalu Nauki od samego początku. Początkowo jako partner, a od ubiegłego roku już jako pełnoprawny organizator. Uważam, że to była bardzo dobra decyzja. Po pierwsze, uczestniczymy w największym niewątpliwie wydarzeniu naukowym, jakie odbywa się w Bydgoszczy. Po drugie, robimy to wspólnie z innymi uczelniami bydgoskimi i w ten sposób pokazujemy, że jesteśmy uczelnią bydgoską i identyfikujemy się z tym miastem – powiedział prof. Jan Styczyński, prorektor UMK ds. Collegium Medicum.
Na festiwal CM przygotowało urozmaiconą ofertę. Dzieci będą mogły poznać tajniki laboratorium, a seniorzy wziąć udział w warsztatach dotyczący zapobieganiu częstym w starszym wieku przypadłościom. Oferta Collegium Medicum zawiera blisko 50 pokazów i wykładów.
Prof. Sławomir Kaczmarek, prorektor UKW ds. nauki i współpracy z zagranicą zwrócił uwagę, jak dynamicznie się Bydgoski Festiwal Nauki rozwija. W programie pierwszej edycji było 357 imprez, potem ta liczba systematycznie wrastała i w tym roku w ramach festiwalu przewidziano ponad 800 wydarzeń.
Celem oferty przygotowanej przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy jest zarówno pokazanie mieszkańcom, czym pracownicy naukowi się zajmują, jak i zachęcenie, szczególnie młodych ludzi, do bliższego poznania tej właśnie uczelni – nie ukrywał prorektor UTP ds. organizacji i rozwoju. Jednak cieszy prof. Wojciecha Kapelańskiego, a nie był w tej radości odosobniony, że festiwal jest przedsięwzięciem wspólnym kilku bydgoskich uczelni.
Tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki zainauguruje 20 maja gala koncertowa w Teatrze Polskim.