W maju głośno było o proteście uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 6. Nie chcieli pogodzić się z wynikami konkursu na dyrektora szkoły. Trwali w przekonaniu, że konkurs był ustawiony. Młodzież stała murem za Agnieszką Łysio, dotychczasową dyrektor ?szóstki?. Uczniowie stworzyli nawet profil na Facebooku: ?Sprzeciwiamy się wynikowi konkursu na dyrektora VI LO w Bydgoszczy?. Polubiło go ponad 600 osób.
Do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły skargi na postępowanie prezydenta. Radny Marek Gralik dopatrzył się uchybienia formalnego, ale wojewoda uznała, że prezydent nie musiał zamieszczać swego zarządzenia w sprawie konkursu w BIP-ie.
Czy w związku z tym sprawa została już ostatecznie wyjaśniona? Okazało się, że nie. – 11 sierpnia 2014 r. wojewoda złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na zarządzenie nr 525/2013 Prezydenta Miasta Bydgoszczy z dnia 26 sierpnia 2013 r. w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy ? poinformował nas Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody.
Z tej informacji wynika, że zostało zakwestionowane zarządzenie prezydenta z zeszłego roku, powierzające Agnieszce Łysio stanowisko dyrektora szkoły jedynie na rok, zamiast na pięć lat, jak przewiduje ustawa.
Zapytaliśmy, jak w tej sytuacji zamierza się zachować prezydent. Sytuacja w VI LO będzie bardzo nietypowa i wyjątkowo niekomfortowa dla Wiesławy Burlińskiej. Nie chcą jej uczniowie, a także wojewoda uważa, iż funkcję dyrektora powinna pełnić Agnieszka Łysio.
Odpowiedź, jaką przekazała nam Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta, zaskoczyła nas swoimi rozmiarami. Oto ona:
O tym, jakie działania w tej sytuacji winien podjąć organ samorządu zdecydował ustawodawca – zgodnie z art. 54 §1 i §2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. ? Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r. poz. 270 z późn. zm.) ?skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego (…) działanie, jest przedmiotem skargi?, natomiast ww. organ ?przekazuje ową skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej wniesienia?. Potwierdzam, że w dniu 11.08.2014 r. została doręczona do Urzędu Miasta Bydgoszczy skarga Wojewody na ww. zarządzenie. Skarga owa, po jej przeanalizowaniu przez Zespół Prawny UMB i udzieleniu nań odpowiedzi, zostanie zgodnie z powyższym przepisem przesłana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.Należy zauważyć, iż pojawienie się tej skargi oznacza, że organ nadzoru powziął pewne wątpliwości wobec treści Zarządzenia Nr 525/2014. Jednakże nie są one na tyle jednoznaczne, aby Wojewoda zdecydował się wydać tzw. rozstrzygnięcie nadzorcze (decyzję o stwierdzeniu jego nieważności). Nie minął jeszcze okres 1 roku od daty wydania ww. zarządzenia, w którym (zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym) organ nadzoru takie rozstrzygnięcie mógł wydać. Organ prowadzący zajmuje stanowisko, iż poglądy przedstawione przez Wojewodę w skardze nie są trafne. Należy bowiem zauważyć, że wśród dostępnego orzecznictwa sądowo-administracyjnego brak jest wyroku odnoszącego się do sytuacji powierzenia funkcji dyrektora osobie, która nie przeszła procedury konkursowej (a z takim przypadkiem mieliśmy właśnie do czynienia przy wydawaniu Zarządzenia Nr 525/2013).
Uzyskanie sądowej wykładni art. 36a ustawy o systemie oświaty z pewnością przyczyni się do ustalenia sposobu stosowania ww. przepisu w tego typu przypadkach. Niemniej zapadnięcie prawomocnego rozstrzygnięcia w tej kwestii jest rzeczą przyszłą. Natomiast przedmiotowa dyskusja prowadzona pomiędzy organem prowadzącym a Wojewodą nie ma wpływu na wynik tegorocznego konkursu na dyrektora ZSO-6. Zgodnie z jego rozstrzygnięciem stanowisko dyrektora szkoły zostało powierzone Pani dr Wiesławie Burlińskiej. W stosunku do tej procedury konkursowej organ nadzoru nie stwierdził żadnych uchybień.
No cóż, niedługo się okaże, czy ta sytuacja nie będzie miała wpływu na atmosferę w VI LO, która przed wakacjami była bardzo napięta.