Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego jest stowarzyszeniem, które zgodnie ze swoim statutem działa na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego Polski. Twórcy i działacze towarzystwa tak rekapitulują swoją misję: My, Wielkopolanie, mieszkańcy drugiego pod względem obszaru regionu Polski, dziedzicząc postępowe tradycje pozytywistyczne, przepojeni głębokim patriotyzmem i przywiązaniem do pracy dla Ojczyzny, powołując Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego daliśmy wyraz woli działania na rzecz szeroko rozumianego postępu gospodarczego i cywilizacyjnego naszego regionu, działania na rzecz godnego członkostwa Polski w Unii Europejskiej, działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego miast i obszarów wiejskich. W naszym programie i naszym działaniu odwołujemy się do postaci znakomitego w minionym stuleciu prekursora cywilizacyjnego awansu Wielkopolski i Polski, Hipolita Cegielskiego. Jego ówczesna działalność na polu gospodarki, kultury i nauki jest dla nas niezmiennie ważnym inspirującym wzorcem. Jesteśmy obywatelską organizacją środowiskową. Skupiamy w swych szeregach naukowców, przedstawicieli sfery gospodarczej, ludzi kultury, sztuki i mediów; reprezentujących wspólne wartości patriotyczne, poszanowania tradycji narodowych, wartości moralne, wartości pracy organicznej.
Towarzystwo przyznaje wyróżnienia twórcom, którzy swoimi dziełami realizują cele i ideały stowarzyszenia. W tym roku towarzystwo wyróżniło bydgoskiego twórcę, Dariusza Tomasza Lebiodę, medalem Labor Omina Vincit.

Kolejną nagrodę otrzymał Dariusz Tomasz Lebioda w Domu Literatury w Warszawie, zaledwie kilka dni temu, 26 listopada. Była to Nagroda im. Witolda Hulewicza, która została ustanowiona w 1995 roku przez Zarząd Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich oraz Oficynę Literatów i dziennikarzy pisma ?Pod wiatr?. Okazją do ustanowienia nagrody była przypadająca wówczas setna rocznica urodzin Witolda Hulewicza, poety, znamienitego tłumacza (m. i. poezji Reinera Marii Rilkego), zamordowanego przez Niemców w Palmirach w 1941 roku. Kapituła Nagrody im. Witolda Hulewicza wyróżniła imponującą monografię Dariusza Tomasza Lebiody, poświęconą twórczości romantycznego poety, krytyka rewolucji i rodzącego się w XIX wieku marksizmu – Zygmunta Krasińskiego.