Profesja higienistki stomatologicznej nie jest zbyt popularna w Polsce, ale za to jest przyszłościowa. Wiele gabinetów dentystycznych i klinik stomatologicznych już dziś poszukuje na takie stanowisko wykształconych specjalistów. Jak zdobyć uprawnienia do wykonywania takiego zajęcia?

Praca w duecie z dentystą

Higienistka stomatologiczna to określenie często mylone z asystentką stomatologiczną. Trzeba zaznaczyć jednak, że są to dwa różne zawody, a higienistka ma bardziej samodzielne stanowisko pracy i wiele zabiegów profilaktycznych może wykonywać sama, choć w większości przypadków w porozumieniu lub na zlecenie lekarza. Higienistka bezpośrednio asystuje dentyście podczas wykonywania wszelkiego typu zabiegów: profilaktycznych, stomatologicznych, ortodontycznych i chirurgicznych. Współpracuje z lekarzem w zakresie stomatologii zachowawczej, ortodoncji, protetyki i chirurgii. Ma wiedzę i umiejętności dla świadczenia usług profilaktyki stomatologicznej w szkołach i przedszkolach, a w gabinecie może organizować pracę, asystować przy zabiegach, sama je wykonywać, prowadzić dokumentację medyczną pacjentów oraz pełnić wiele innych obowiązków.

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Wraz z rozwojem prywatnego lecznictwa w zakresie stomatologii wciąż rośnie zapotrzebowanie na pracę higienistek stomatologicznych. Taki zawód można zdobyć w niektórych szkołach policealnych, m.in. w Bydgoszczy. Placówka zapewnia uczniom praktyki zawodowe w nowoczesnych gabinetach, dzięki czemu absolwenci po ukończeniu edukacji na takim kierunku są przygotowani do podjęcia pracy w swoim zawodzie.

Tę profesję mogą uprawiać osoby, które najpierw odbędą dwuletnie kształcenie realizowane m.in. w szkołach policealnych. Taki ośrodek edukacyjny znajduje się także w Bydgoszczy. Następnie po uzyskaniu dyplomu higienistka przystępuje do egzaminu, a jego pozytywne zaliczenie daje jej państwowe uprawnienia.

Można także ukończyć trzyletnie studia wyższe, w ramach których student musi zaliczyć 320 godzin praktyki w wybranym gabinecie stomatologicznym. Specjalność higiena stomatologiczna jest realizowana na studiach wyższych na kierunku zdrowie publiczne. Szybciej jednak takie same kwalifikacje da dwuletnia szkoła policealna. Łatwiej się do niej dostać niż na studia, dlatego coraz więcej osób kształci się właśnie w takim trybie.