Po wyremontowaniu przejścia spacerowego na alei Ossolińskich deptak stał się bardziej estetyczny. Tymczasem pogarsza się stan nowo posadzonych drzew w Poczcie Dębów Honorowych.

W ramach remontu trakt spacerowy na alei Ossolińskich pokryty został przyjazną dla środowiska nawierzchnią mineralną, na obrzeżach pojawiła się kostka granitowa. Zamontowane zostały ławki oraz kosze na śmieci. Istniejącą zieleń dopełniły donice z kwitnącymi kwiatami. Deptak stał się bardziej estetyczny.

Tymczasem radny Jarosław Wenderlich w skierowanej do prezydenta miasta interpelacji dostrzegł, że "Stan dębów posadzonych w dopiero co zrewitalizowanym trakcie spacerowym pośrodku Alei Ossolińskich od dłuższego czasu pogarsza się. Lider radnych PiS w Bydgoszczy ocenił, że "Fakt ten (...) szkodzi wizerunkowi pobliskiej Sielanki" i w związku z tym skierował do prezydenta pytania: "Które dęby były dotychczas wymieniane? Ile razy? W jakim zakresie prowadzone są prace pielęgnacyjne tych drzew? Z jaką regularnością? Jaki jest koszt pielęgnacji drzew?".

Szczegółowej odpowiedzi udzielił prezydent Rafał Bruski. "Ze względu na akty wandalizmu, najczęściej wymienianym drzewem, aż trzykrotnie, był dąb Jurija Andruchowicza. Dwukrotnej wymianie podlegały dęby Ireny Szewińskiej i Felicji Gwincińskiej oraz dąb Leonarda Pietraszaka, który na tę chwilę jest w średniej kondycji. Jeżeli jego kondycja zdrowotna nie ulegnie poprawie będzie dokonana jego kolejna wymiana" - informuje prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski zaznaczył też, że część młodych drzew jest posadzona pod starymi dębami i dochodzi do konkurencyjnego pobierania wody i światła, co też można uznać za jedną z przyczyn ich słabszej kondycji.

Rafał Bruski podkreślił też, że podczas realizowanej w tym roku inwestycji wykonawca zaprawił doły pod przyszłe nowe nasadzenia żyzną ziemią, a w miejscach występowania wysokiego poziomu wód gruntowych wprowadził głęboki drenaż naturalny. Wskazał, że w przyszłości te zabiegi mogą poprawić warunki glebowe.

Rosnące na alei Ossolińskich dęby w ramach bieżącej pielęgnacji są co najmniej cztery razy w miesiącu podlewane, a w miarę potrzeby odchwaszczane są misy. Miesięczny koszt pielęgnacji wynosi około 1300 zł.