Rozpoczyna się kolejny etap rewitalizacji hali targowej. Prezydent Rafał Bruski wręczył dzisiaj zarządcy obiektu pozwolenie na budowę. W jego ramach ma nastąpić odrestaurowanie wnętrz gmachu i przystosowanie ich do nowych funkcji. Dawną halę targową  wypełnią punkty gastronomiczne, stoiska z żywnością, bazar owocowo-warzywnym.

Remont konserwatorski hali targowej opóźnił się o ponad dwa lata. Opóźnienie spowodował ogłoszony stan epidemii. Teraz wydaje się, że jest szansa, że życie wróci do hali targowej.

- Jestem przekonany, że stanie się miejscem przyciągającym mieszkańców i turystów. Wyłoniliśmy odpowiedzialnego operatora , który teraz może przystąpić do prac we wnętrzach. Inwestuje on w to miejsce swój kapitał  – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Operatorem hali w drodze konkursu została spółka Hala Targowa.  Głównym elementem odrestaurowanej hali ma być tak zwany „foodhal”, czyli przestrzeń gastronomiczna ze strefa konsumpcji z kawiarniami i restauracjami. Zabytkowy gmach będzie wzbogacony też o szereg innych funkcji handlowo-usługowych. We wnętrzach znajdzie się łącznie około 250 miejsc, gdzie będzie można skosztować wielu tradycyjnych wyrobów.

- Kilkanaście konceptów restauracyjnych, browar rzemieślniczy, kawiarnie, unikalny cocktail bar z największym regałem wystawowym w Polsce, akademia gotowania, bazar z produktami eco, mediateka, co-working, lokale handlowo-usługowe, kino letnie, strefy eventowe i masa innych atrakcji, które sprawią, że stanie się ona jednym z najpopularniejszych miejsc na spędzanie wolnego czasu w regionie – zapowiada  Patryk Maćkowiak, przedstawiciel spółki Hala Targowa sp. z o.o.

W centralnej części piwnicy funkcjonować ma rzemieślniczy browar ze strefą eventową (rozrywkową). Na tym poziomie lokowane będą też stoiska z żywnością, słodyczami.

Parter zdominuje strefa gastronomiczna z kawiarniami, restauracjami, barami. Będą to punkty bez pełnego zaplecza gastronomicznego. Dzięki temu będzie mogło funkcjonować w budynku znacznie więcej lokali oferujących zróżnicowaną ofertę przyciągającą mieszkańców i turystów. Część parteru zajmie również ekobazar.

Piętro powstanie dzięki budowie antresoli. Będą tam funkcjonować dwie kawiarnie ze strefą konsumpcji.

Zagospodarowany zostanie również plac za halą. Będą tam funkcjonować letnie ogródki, m.in. plaża z leżakami. Ustawiona zostanie też niewielka scena. Możliwe będzie funkcjonowanie plenerowego kina. W tej strefie znajdzie się łącznie około 250 miejsc dla gości.

Operator skomercjalizował 80% powierzchni gastronomicznej. Równocześnie trwa  komercjalizacja powierzchni handlowo-usługowej, którą ułatwi uzyskane pozwolenie na budowę, określające szczegóły techniczne przyszłych punktów handlowych.

Budowa hali targowej rozpoczęła się w 1904 roku. Jej otwarcie nastąpiło 2 lata później. Hala w 2016 roku została odkupiona przez Miasto Bydgoszcz od BSS "Społem" za 5 milionów złotych.

Wizualizacje: Urząd Miasta Bydgoszczy