Ponadtrzyletnia batalia o utworzenie uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy dobiega końca. We wtorek, 20 listopada, połączone Komisje Zdrowia oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży zaleciły sejmowi odrzucenie projektu popartego podpisami ponad 160 tys. obywateli, głównie bydgoszczan.
4 stycznia 2016 roku w Sali Malinowej Hotelu Pod Orłem podsumowana została inicjatywa, na czele której stanął poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Pawłowicz, utworzenia w Bydgoszczy uniwersytetu medycznego. Ideę poparło ponad 160 tys. obywateli, głównie bydgoszczan. 6 stycznia trafiła do sejmu. Projekt ustawy skierowany został na posiedzenie plenarne sejmu, który 13 kwietnia 2016 r. skierował go do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia.
W sejmowej zamrażarce obywatelski projekt przeleżał ponad 2 i pół roku i w miniony wtorek połączone sejmowe komisje stosunkiem głosów 21 za, 18 przeciw przy 2 wstrzymujących przyjęły wniosek rekomendujący sejmowi odrzucenie projektu.
Jak było łatwo do przewidzenia podczas posiedzenia komisji poparcie dla utworzenia uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy wyrazili posłowie z Bydgoszczy, a przeciw byli posłowie z Torunia. Na obrady pojechał również prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, ale i jego głos nie przekonał większości członków sejmowych komisji.
O odrzuceniu projektu zadecyduje teraz sejm podczas plenarnego posiedzenia.