Pierwsze w Polsce tego typu spotkanie skierowane jest do bydgoskiego środowiska oświatowego oraz rodziców, którzy chcą się dowiedzieć, jak dobrze zainwestować w rozwój swojego dziecka. Animatorzy i edukatorzy dzieci i młodzieży pracujący w bibliotekach, świetlicach, klubach i poradniach dotychczas cierpieli na brak merytorycznych spotkań i warsztatów, które pozwoliłyby im na podnoszenie kwalifikacji i wymianę doświadczeń. Bydgoskie spotkanie ma zmienić zapełnić tę lukę.

Na konferencji, która odbędzie się we wtorek 19 czerwca, bydgoscy edukatorzy wysłuchają wykładów takich jak ?Doskonalenie animatorów kultury – luksus czy konieczność? ? czy ? Animacja kulturalna dzieci i młodzieży – nie?- chciane dziecko placówek oświatowych?. Druga część spotkania to natomiast tematyczne panele poświęcone teatrowi, plastyce, muzyce i tańcowi, czyli głównym obszarom działalności edukacyjno-animacyjnej. Dyskusje te będą połączone z prezentacją warsztatu artystycznego z aktywnym udziałem młodzieży.

Konferencja ?Dozwolone do lat 18. ? sztuka animacji dzieci i młodzieży? jest rodzajem aneksu do Bydgoskiego Kongresu Kultury. Celem organizatorów – Pałacu Młodzieży oraz bydgoskich MDK-ów nr 2, 4 i 5 – jest stworzenie kontekstu do wspólnej dyskusji, przedstawienie szerszej publiczności postulatów Stolika Edukacji Kulturalnej zgłaszanych w trakcie Bydgoskiego Kongresu Kultury oraz Laboratorium Żywej Kultury, a także podsumowanie projektu Alfabet Kultury oraz przedstawienie nowego o nazwie Szkoła Kultury.