Na festiwalowej scenie w tym roku zagrają Drum Connection, Big Band Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Trio Jahr-Maseli-Grabowy, grupa Teuta, skład Mazolewski/ Duda/ Janicki i formacja Pan Jabu. Specjalnie przygotowany na tę edycję Drumsfuzji program ?Polskie melodie? przedstawi Gorzycki/Pater Duo. Festiwalowi towarzyszyły będą także międzypokoleniowe warsztaty rytmiczne prowadzone przez Marcina Jahra oraz warsztaty Piotra Biskupskiego, Qby Janickiego.
Zorganizowana i zaprogramowana przez Pracownię Muzyki MCK impreza na trzy dni przeniesie nas w świat rytmu wybijanego na wszelkiego typu urządzeniach perkusyjnych.
Bydgoskie Drums Fuzje to jeden z najciekawszych festiwali muzycznych w kraju, jeden z nielicznych poświęconych muzyce perkusyjnej jako głównemu tematowi wydarzenia. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku. Festiwal narodził się w ówczesnym Miejskim Ośrodku Kultury, którego kontynuacją jest obecny MCK. Inspiracją do powstania i późniejszego rozwoju Drums Fuzji były międzynarodowe sukcesy bydgoskich perkusistów współpracujących z muzykami sceny jazzowej. Korzeni Drums Fuzji szukać należy także w tradycji Bydgoskich Warsztatów Perkusyjnych, organizowanych od 1987 roku.
Drums Fuzje 2012
Program
19 listopada, poniedziałek
g. 17.00, Kawiarnia Szpulka MCK
Warsztaty. Prowadzenie Qba Janicki
Zapisy na warsztaty: weronika.placzek@mok.bydgoszcz.pl
g. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK
DRUM CONNECTION ? Piotr Biskupski, Jacek Pelc oraz Big Band Akademii Muzycznej
Projekt jest skojarzeniem kilku formacji na jednej estradzie według rosnącej skali: solo, duet, trio, aż do big bandu (Big Band Akademii Muzycznej). Twórcami projektu są dwaj perkusiści toczący ze sobą rytmiczno-muzyczny dialog, swoistą ?perkusyjną bitwę?. Towarzyszący im muzycy zapewniają kontekst harmoniczno-melodyczny. Perkusyjne solówki i popisy umiejętności Biskupskiego i Pelca, barwny kalejdoskop nastrojów, zmieniające się tempa i klimaty od jazzowej ballady, przez latynoskie rytmy, ostre jazz-rockowe granie do funkowych kompozycji.
20 listopada, wtorek
g. 16.00, Kawiarnia Szpulka MCK
Warsztaty: prowadzenie Piotr Biskupski
g. 18.00, sala kinowo-widowiskowa MCK
Trio ? Marcin Jahr, Bernard Maseli i Tomasz Grabowy
Nowe Trio Marina Jahra z udziałem wybitnych artystów proponujące muzykę otwartą, w większości opartą na improwizacji zespołowej. Muzyczne wpływy wszystkich muzyków obejmują Jazz, Blues, Funk, Fusion i Word Music.
g. 19.30, sala kinowo-widowiskowa MCK
TEUTA ? Łukasz Żyta oraz Paweł i Marcin Steczkowscy
Działalność Teuty jest odpowiedzią na opinie malkontentów, iż muzyka ludowa nie znajduje współcześnie zrozumienia. Dzięki nowoczesnym aranżacjom, powstającym podczas żywych jam session, oryginalne teksty i melodie starych pieśni dziadowskich oraz obrzędowych nabierają całkowicie nowego brzmienia. Dzięki temu w utworach Teuty usłyszeć można zarówno lirę korbową jak i syntezatory analogowe.
21 listopada, środa
g. 16.00, Kawiarnia Szpulka MCK
Międzypokoleniowe warsztaty rytmiczne ? prowadzenie Marcin Jahr
Weź ze sobą wszystko, co uznasz za instrument perkusyjny.
g. 18.00, sala kinowo-widowiskowa MCK
Gorzycki/Pater Duo ? POLSKIE MELODIE ? Rafał Gorzycki i Kamil Pater
Projekt przygotowany specjalnie na festiwal Drums Fuzje 2012 to materiał muzyczny składający się tylko z polskich i znanych wszystkim melodii i piosenek ? starych i nowych, wesołych i smutnych, poważnych i mniej serio ? jak choćby: ?Czerwone jabłuszko?. Wszystko będzie podane w nietuzinkowej aranżacji? Rafał Gorzycki i Kamil Pater są artystami jazzowymi, którzy nominowani byli wspólnie do ?Fryderyków 2010? za album ? Dziki Jazz.
g. 19.30, sala kinowo-widowiskowa MCK
Wojtek Mazolewski/Joanna Duda/Qba Janicki
Zapowiedź tego wydarzenia oddajemy artystom: ?Będziemy grać na instrumentach elektronicznych, elektrycznych i akustycznych. Trochę pogramy utworów, a trochę poimprowizujemy. Będzie to mieszanka wszystkich gatunków jakie można sobie wyobrazić (Co wcale nie znaczy fusion. Na pewno nie znaczy fusion.). Każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście może być też tak, że żaden z powyżej wymienionych elementów się nie pojawi o czym uprzedzam oraz, w razie gdyby tak się stało, upraszam aby się nie denerwować.?
g. 21.00, Kawiarnia Szpulka MCK
PAN JABU ? Jacek Buhl i Wojciech Jachna
Duet powstał zimą 2009 roku w wyniku spotkań w salce prób w klubie Mózg. Wspólne granie, którego naczelną ideą jest improwizacja i otwieranie się na jej wszelkie przejawy, wypadało naprawdę dobrze, więc powstała pierwsza płyta duetu ?Pan Jabu?. Niecały rok później w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Jachna/Buhl nagrał materiał na drugą płytę ?Niedokończone książki?, która ukazała się latem 2011 roku.