W styczniu prezydent Rafał Bruski zadeklarował gotowość objęcia opieką Ukraińców o polskich korzeniach, których poczucie zagrożenia zmusiło do wyjazdu do Polski. Zwróciła się do niego z prośbą o pomoc minister Teresa Piotrowska. To kierowany przez nią resort zajmował się ewakuacją rodzin ze wschodniej Ukrainy. Z Donbasu przyleciało w styczniu do Polski 178 osób, w tym 50 dzieci. Uchodźcy zamieszkali w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach oraz w Kompleksie Recepcyjno-Wypoczynkowym w Łańsku.

W miniony czwartek ministrowie Teresa Piotrowska i Władysław Kosiniak-Kamysz spotkali się z tymi osobami, by porozmawiać na temat ich przyszłości. Aktualnie w banku ofert prowadzonym przez MSW zarejestrowanych jest około 110 ofert dla ewakuowanych z Donbasu. Około 20 propozycji o charakterze kompleksowym (łączących pracę wraz z mieszkaniem) pochodzi od samorządów, takich jak m.in: Orzysz, Biała Podlaska, Świdnica, Wieluń, Sopot i Bydgoszcz. Miasta Wrocław i Wałbrzych zadeklarowały, że przyjmą po trzy rodziny.

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta głosowany będzie projekt uchwały dotyczącej nieodpłatnego użyczenia na okres trzech lat mieszkań dla ewakuowanych z Ukrainy osób narodowości polskiej. – Zostały wytypowane i zarezerwowane dwa pełnostandardowe lokale – na Wyżynach i w Fordonie. Są to mieszkania 3-pokojowe (ok. 50 – 60m2), z centralnym ogrzewaniem, łazienką i WC – powiadomiła nas Magdalena Marszałek, rzecznik ADM.