Obie wystawy, na które zaprasza bydgoskie Muzeum Okręgowe, prezentują grafikę w ujęciu historycznym. Pierwsza nosi tytuł ?Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku? i jest trzecią edycją wystaw graficznych, noszących wspólny tytuł ?Wielość w jedności?, a poświęconych podstawowym technikom graficznym, powstającym kolejno po sobie w historii druku.

Koncepcja wystawiennicza cyklu jest punktem wyjścia do zgromadzenia zespołu obiektów, które przybliżają ponad stuletnią historię polskiej grafiki w kolejnych odsłonach. Wystawa ukaże najważniejsze zjawiska i dzieła wybitnych artystów, podkreślając dokonania w różnych środowiskach graficznych, jednocześnie nie pomijając ośrodków i twórców mniej znanych, czasami zapomnianych.

Wystawa czynna będzie od 26 września do 6 grudnia w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8.

Druga ekspozycja nosi tytuł ?Grafika gra sztuki?, a przygotowana została przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Bydgoski pokaz obejmuje ok. 150 obiektów – matryc do wielu technik graficznych, od najstarszej drzeworytu aż do współczesnych, np. instalacji multimedialnych.

Zasadniczym celem prezentacji jest przedstawienie interesującego projektu z dziedziny grafiki – wystawy, na której nie są eksponowane plansze graficzne, ale matryce ukazujące pierwszy etap pracy nad dziełem, od zamysłu i koncepcji, poprzez kształtowanie matrycy, do samego procesu artystyczno-warsztatowego poprzedzającego i prowadzącego do powstania odbitki ? etapu pracy obrazującego ?niezwykłość graficznego myślenia?. Ekspozycję tworzą dzieła kilku pokoleń warszawskich grafików związanych ze środowiskiem Szkoły Sztuk Pięknych, a następnie Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawa czynna będzie od 26 września do 6 grudnia 2015 roku w Białym Spichrzu przy ul. Mennica 2.