Setki uczniów szkół ponadgimnazjalnych odwiedziło dzisiaj Uniwersytet Kazimierza podczas z rozmachem przygotowanego Dnia Otwartego. Wszystkie wydziały i kierunki uniwersytetu miały swoje stoisko, przy którym można było zapoznać się i porozmawiać o charakterze studiów.

W roku akademickim 2015/2016 UKW otwiera nowy kierunek: ekonomię. Z tego powodu gospodarze zaprosili do wygłoszenia wykładu specjalnego gościa. Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich przedstawił ciekawą analizę wielkiego kryzysu ekonomicznego, który rozpoczął się w Stanach zjednoczonych w latach 2007-2008, a potem ogarnął Europę. Tytuł wykładu “Koniec wolnego rynku? Geneza kryzysu” zainteresował liczną grupę potencjalnych studentów nowego kierunku. Petru powiedział, że źródeł obecnego kryzysu należy dopatrywać się w latach 1998/1999. Po upadku ZSRR wydawało się, że nastąpił triumf liberalnej demokracji na świecie, że o gospodarce wszystko wiemy i nastanie czas prosperity. Fukuyama wydał książkę o końcu historii, w której dowodził, że doczekaliśmy czasów ukształtowania się najdoskonalszego z możliwych do urzeczywistnienia systemów politycznych.

Ryszard Petru powiedział, że kryzys zawsze powstaje w wyniku serii zdarzeń, które prowadzą do gospodarczego załamania. Takim wydarzeniem w USA, które – jego zdaniem – było zasadniczą przyczyną kryzysu było zniesienie ustawy, która zabraniała łączenia banków komercyjnych z bankami inwestycyjnymi. Doprowadziło to w kolejnych latach do tworzenia światowych wielkich konglomeratów finansowych – tak wielkich instytucji, że “nie mogą upaść”. To one nieodpowiedzialną aktywnością kredytową, nie liczącą się z realiami rynku, doprowadziły do bankructw i finansowego załamania.

Zapytana przez nas Małgorzata Jendryczka, rzecznik UKW przyznała, że dużo jest pytań abiturientów liceów i techników o ekonomię właśnie. – Ciekawą ofertę prezentują również nasze unikatowe kierunki: rewitalizacja dróg wodnych i humanistyka drugiej generacji – dodała Jendryczka. W specjalnym wykładzie pt. “Rewitalizacja dróg wodnych unikalnym kierunkiem w Europie” prof. Zygmunt Babiński zachęcał przyszłych studentów do wybory właśnie tego kierunku.

Oferta bydgoskiego uniwersytetu skierowana została nie tylko do absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, ale także do osób starszych i czynnych zawodowo, które chcą podjąć studia w trybie popołudniowym w ramach programu “Pracuj i Studiuj”.

Więcej zdjęć: TUTAJ