Dzisiaj Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy gościł na konferencji naukowej stypendystów programu Prymus Pomorza i Kujaw.
- Prymusem się zostaje, jak się znajduje odpowiednie miejsce do rozwijania swoich talentów. Jesteście przyszłością tego województwa – powiedziała do prymusów Domicela Kopaczewska, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.
Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, prof. Tomasz Topoliński, witając prymusów powiedział, że poznanie bydgoskiej uczelni, poznanie jej naukowych laboratoriów, nie powinno być obojętne w przyszłości, gdy będą maturzystami, dla wyboru kierunku studiów, na którym chcieliby rozwijać zainteresowania. – Patroni naszej uczelni, Jan i Jędrzej Śniadeccy też byli prymusami – rektor w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie bycia pierwszym w nauce i dodał, że UTP za dwa tygodnie gościć będzie prymusa światowej skali. – Odwiedzi nas Klaus von Klitzing , laureat Nagrody Nobla z obszaru metologii – to taki obszar wiedzy, który dotyczy pomiaru wielkości, odkrywca efektu Halla, Niemiec, urodzony w Środzie Wielkopolskiej – powiedział, a następnie korzystając z okazji goszczenia tak wielu prymusów, dodał, że UTP też nagradza prymusów. Prof. Topoliński, świeżo upieczonej najlepszej absolwentce studiów I stopnia inż. Weronice Kruszelnickiej, wręczył klucze do mieszkania BTBS z zasobów uczelni, które będzie mogła wynajmować. Obecną podczas konferencji prezes Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Magdalenę Kwiatkowską, określił jako prymuskę bydgoskiego budownictwa, a zwracając się na zakończenie do publiczności prymusów powiedział: – Chciałbym zobaczyć państwa za niedługo, u siebie, tu, jako studentów.
Stypendia Prymus Pomorza i Kujaw – po 3 tysiące złotych na rok szkolny – są finansowane ze środków RPO. W pierwszej edycji programu, na rok szkolny 2016/2017, otrzymali je wszyscy, którzy złożyli wnioski, spełniając kryteria formalne – 1 724 osoby. Najmłodsi mają 11-12 lat, największą grupą są piętnasto-siedemnastolatki. Ze szkół w Bydgoszczy zakwalifikowało się do programu 375 uczniów