Egzaminy gimnazjalne zostały dzisiaj przeprowadzone we wszystkich szkołach w Bydgoszczy i województwie. Falstart nastąpił w gimnazjum w Podwiesku (gm. Chełmno).
W Bydgoszczy egzaminy gimnazjalne zostały przeprowadzone we wszystkich szkołach. Urząd Miasta Bydgoszczy informuje, że tak samo będzie jutro.
O sytuacji w regionie poinformował dzisiaj na konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Egzaminy odbyły się we wszystkich szkołach. W 407 szkołach przystąpiło do nich 19 654 uczniów, w tym 873 w szkołach niepublicznych. W 120 placówkach dyrektorzy szkół mieli problemy ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych. Dzięki zgłoszeniu się 400 wolontariuszy (nauczycieli emerytów, nauczycieli szkół niepublicznych, nauczycieli z uprawnieniami wykonującymi inny zawód) udało się egzaminy przeprowadzić wszędzie. Dyrektorzy szkół skorzystali z usług 100 wolontariuszy, pozostali byli w dyspozycji dyrektorów. - Dzięki tym wolontariuszom udało się wszędzie przeprowadzić egzamin gimnazjalny. Pomogli w najważniejszym egzaminie w życiu gimnazjalistów - mówił wojewoda Bogdanowicz i dodał, że najtrudniejsza sytuacja była w Grudziądzu i Inowrocławiu. O naszym regionie jest jednak głośno w kraju, bo w gimnazjum w Podwiesku egzamin rozpoczął się z falstartem. Uczniowie pierwszą jego część będą musieli zdawać 3 czerwca.
Kujawsko-pomorski wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz powiedziała, że dyrektor gimnazjum w Podwiesku nie przyjęła wolontariuszy i pierwsza część egzaminu się nie odbyła. Spotkało się to z natychmiastową interwencją kuratorium. - Kiedy okazało się, że nie jesteśmy w stanie porozumieć się z panią dyrektor i spowodować, żeby egzamin przeprowadziła, po prostu zabrałam panie wizytator i pojechałam do Podwieska po to, by pomóc w przeprowadzeniu drugiej części. Dzieci wróciły do szkoły i egzamin udało się przeprowadzić - powiedziała Maria Mazurkiewicz i dodała, że jutro i pojutrze sytuacja w Podwiesku będzie opanowana. Niestety, do pierwszej części dzisiejszego egzaminu dzieci przystąpią 3 czerwca. Taką decyzję podjął już dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Dużą pomoc w przeprowadzeniu egzaminów okazali kujawsko-pomorscy strażacy. Przeszło 160 strażaków PSP ma w regionie odpowiednie kompetencje pedagogiczne. Do pomocy zgłosiło się 49 strażaków. 12 z nich zostało członkami komisji egzaminacyjnych,w tym trzech w Podwiesku.
Wicekurator Maria Mazurkiewicz zapewniła, że jutro sytuacje też powinna być pod kontrolą. Najtrudniejszy będzie piątek. Wtedy odbędą się egzaminy językowe i potrzebna będzie większa liczba nauczycieli. Tych egzaminów nie będzie można przeprowadzić w dużych salach. Dodajmy, że w trakcie przygotowań do egzaminów gimnazjalnych głos stracił kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik.
Fot. Jacek Nowacki