KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię. W ramach tego projektu nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne z wszystkich krajów partnerskich. Filmów tych nie zobaczymy w kinie ani w telewizji, są to tytuły, które jeżdżą po świecie na międzynarodowe festiwale, ale dzięki platformie KineDok mogą je poznać także Bydgoszczanie i to zupełnie za darmo.
Pokazy odbywają się w 27 miejscach w Polsce, partnerem KineDok w Bydgoszczy jest Cafe Kino. Już w najbliższy czwartek, 29 września, o godz. 19 zobaczymy tam film w reżyserii Jaro Vojteka ?Tak daleko, tak blisko? opowiadający o życiu i codziennych problemach, z którymi borykają się rodziny dzieci autystycznych. Obraz nie jest oparty na wyznaniach bohaterów ani dialogach, lecz na konkretnych, autentycznych sytuacjach, które zestawione ze sobą tworzą ten wzruszający, pełnometrażowy dokument. Miesiąc później, 27 października zostanie pokazany norweski dokument Frode Fimlanda pt. ?Rodzeństwo?. Oddny i Magnar mieszkają w odległym zakątku norweskiego regionu Sogn og Fjordane. Ich życie wypełniają codzienne obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Rodzeństwo od nowoczesnych technologii i sprzętu woli tradycyjne metody pracy na roli. Oboje są po siedemdziesiątce i wydaje się, że świat poza ich farmą mógłby dla nich nie istnieć. Chociaż żyją tak jakby czas się zatrzymał, mijające lata odcisnęły wyraźny ślad na nich i ich relacjach.
?Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu pięciu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów? ? podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.
Projekt KineDok jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych ? Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Środki finansowe na jego realizację przekazała Kreatywna Europa, Fundusz Wyszehradzki i Polski Instytut Sztuki Filmowej.