Fabryka Obrabiarek do Drewna opuszcza ulicę Nakielską i przenosi się do Trzeciewca. Dzisiaj sprawę przenosin dopełniło nabycie nowej siedziby fabryki, które zamyka 155-letni etap działalności fabryki w Bydgoszczy i otwiera nowy etap w sąsiedztwie naszego miasta.

Andrzej Walkowiak, prezes Zarządu Fabryki Obrabiarek do Drewna poinformował dzisiaj podczas konferencji prasowej w jednej z fabrycznych hal zakładu, że po 155 latach działalności przy ul. Nakielskiej 53 w Bydgoszczy fabryka przenosi się do Trzeciewca w gminie Dobrcz.

W nowej lokalizacji Fabryka Obrabiarek do Drewna prowadzić będzie działalność w hali produkcyjnej o pow. 4 tys. m kw i biurowcu o pow. 1 tys. m kw. usytuowanych na nieruchomości o pow. 5 ha. Zakład będzie położony tuż obok budowanej drogi ekspresowej S5.

Blisko miesiąc temu, 25 maja br., Fabryka Obrabiarek do Drewna zawarła warunkową umowę sprzedaży gruntów przy ul. Nakielskiej. Nabywcą działek jest Polski Holding Nieruchomości.

Nabycie prawa użytkowania wieczystego do gruntów przy ul. Nakielskiej 53 jest realizacją porozumienia o współpracy podpisanego między PHN i Fabryką Obrabiarek do Drewna w ubiegłym roku. Spółki rozpoczęły działania, których celem jest zagospodarowanie i jak najlepsze wykorzystanie nieruchomości w Bydgoszczy i okolicach. Wartość transakcji w zakresie większej części nabywanej nieruchomości (dwóch z trzech części) o łącznej powierzchni 3,9 ha wyniosła 17,5 mln PLN netto.

Na zakupionych gruntach o łącznej powierzchni ponad 4 ha Polski Holding Nieruchomości zamierza zrealizować projekty inwestycyjne, w których powstanie ponad 600 lokali mieszkalnych.

W konferencji udział wziął podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas, sprawujący nadzór nad państwową spółką. Wiceminister Gryglas powiedział, że transakcje kupna i sprzedaży były korzystne dla państwowych przedsiębiorstw. - Majątek państwowy to nawet ważniejszy majątek niż nasz prywatny. I o niego musimy bardzo dbać - zapewnił Zbigniew Gryglas.

Teren zakupiony przez PHN jest w większości niezabudowany, a na jego części położonej bliżej ulicy Nakielskiej znajdują się zabytkowe budynki fabryczne. Andrzej Walkowiak podkreślił, że zagospodarowanie terenów po FOD zależeć będzie od pomysłowości architektów, którzy będą musieli uwzględnić konserwatorską ochronę nałożoną na historyczny i zabytkowy obszar.