Festiwal Filmowy “Przeźrocza” przedstawia nowe nurty w polskim kinie, jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji. Obok filmowych premier tego roku uznanych już na innych festiwalach (“Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka ? nagroda za reżyserię na tegorocznym Sundance), w programie festiwalu można znaleźć pokazy klasyków polskiego kina (?Pierwsza miłość? Krzysztofa Kieślowskiego, ?Kobiela na plaży? Andrzeja Kondratiuka). Nagrodę “Otwartego oka” otrzyma Michał Marczak, który spotka się z widzami po filmie. Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa Wojciecha Staronia pt. ?Dzieci gór?.
Festiwal łączy analogową przeszłość z technologiczną przyszłością. Każdy dzień festiwalu to międzypokoleniowe zderzenie pomiędzy spojrzeniem młodych i starszych twórców. Przeźrocza składają hołd mistrzom przeszłości, ale jednocześnie przedstawiają nowohoryzontowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej.
“Tacy twórcy jak Kieślowski i Kondratiuk byli rewolucjonistami swoich filmowych czasów. Teraz sztuka filmowa przekracza kolejne granice a przed nami stają kolejni rewolucjoniści kina, których poszukują ‘Przeźrocza’. Ten festiwal jest właśnie o tych, którzy kreowali nowe kierunki filmowe kiedyś i tych, który kreują je teraz. Starając się pokazywać żelazną klasykę szeroko pojętego polskiego dokumentu i aktualnie najciekawsze tytuły chcemy zainteresować jak największe grono widzów. Obserwując zmieniające się środki wyrazu w filmie dokumentalnym na przestrzeni lat udowadniamy, że jest to gatunek kina który stale się rozwija a co najważniejsze potrafi zaskoczyć i oczarować” – mówi organizator festiwalu Krzysztof Nowicki.
Marcin Marczak (?Koniec Rosji?, ?Fuck for forrest?) odbierze na festiwalu nagrodę “Otwartego oka” za kreowanie nowych kierunków w polskiej sztuce dokumentu. Jego uhonorowane na tegorocznym Sundance “Wszystkie nieprzespane noce” to portret współczesnych polskich dwudziestolatków. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała intymna opowieść o młodych ludziach.
Nagrodę ?Młodego oka? odbierze Filip Jacobson. Młody twórca, który obecnie studiuje w Koeln pokaże swoje dwa filmy: ?Spacer? oraz ?Lekcję patriotyzmu?. Obydwa z sukcesem wcześniej były pokazywane na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
“Przeźrocza” silnie odwołują się także do filmowych tradycji Bydgoszczy w zakresie filmu dokumentalnego. W trakcie festiwalu odbędzie się pokaz ?Portrety bydgoskie? składający się z kilku filmów dokumentalnych opowiadających o miejscach i osobach z naszego najbliższego otoczenia (skatepark w Myślęcinku, zakład fryzjerski na Dworcowej, zakład naprawy urządzeń wszelakich na ulicy Wiatrakowej).
“Przeźrocza” zapraszają także na specjalny pokaz dla dzieci. W sobotę o godzinie 13:00 odbędzie się pokaz bajek Bolka i Lolka połączony z projekcją slajdów.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie KolorOFFon.
PROGRAM FESTIWALU
Czwartek, 1 września
- godz. 19:30 Wojciech Staroń ?Dzieci gór? – otwarcie wystawy
Wojciech Staroń ? reżyser, operator i globtroter. W ciągu dwudziestu lat przemierzył z rodziną, kamerą i swoją Leicą R4s tysiące kilometrów na kilku kontynentach, dokumentując ze szczególną uwagą i wrażliwością fenomen życia w odległych zakątkach świata. Wystawa “Dzieci gór” składa się ze zdjęć powstałych w trakcie niezwykłej rocznej podróży Staronia i jego żony na pogranicze Argentyny i Boliwii. Już pierwsze spojrzenie na te prace pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z wnikliwym portrecistą, który jak mało kto, potrafi dostrzec emocje w oczach małego bohatera. Informujemy, że autor zdjęć niestety nie będzie obecny podczas otwarcia wystawy.
Wystawa będzie dostępna dla widzów od 1 do 15 września w holu głównym MCK.
- godz. 20:00 Młodość – pokaz filmów dokumentalnych
/wręczenie nagrody ?Młodego oka? Filipowi Jacobsonowi i spotkanie autorskie po pokazie/ - “Spacer”, reż. Filip Jacobson, 6 min.
- “Polonez”, reż. Agnieszka Elbanowska, 16 min.
- “Nauka”, reż. Emi Buchwald, 20 min.
- “Lekcja patriotyzmu”, reż. Filip Jacobson, 20 min.
———-
Piątek, 2 września
- godz. 18:00 Polskie nagrody festiwalowe
- ?Obiekt?, reż. Paulina Skibińska, 14 min. (nagroda specjalna jury Sundance Film Festival)
Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów ? na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.
- ?Punkt wyjścia?, reż. Michał Szcześniak, 26 min.
Warszawa (Najlepsze Niezależne Filmy Świata “Grand Off”) – Nagroda dla najlepszego dokumentu
Aneta “zbuntowała się całkowicie” w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok podejmuje pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości.
- ?Więzi?, reż. Zofia Kowalewska, 18 min.
/nagroda w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych na Krakowskim Festiwalu Filmowym/
Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony.
- Godz. 19:30 Yaki: cyfrowo- analogowe aberracje
/pokaz slajdów, spotkanie autorskie, eksperyment/
Znany bydgoski muzyk, z zamiłowania fotografik, pokaże jak można w technikach fotograficznych poruszać się płynnie pomiędzy technologiczną przeszłością a teraźniejszością, a może nawet przyszłością?
- Godz. 20:30 ?Wszystkie nieprzespane noce?, reż. Michał Marczak, 100 min., nagroda na Sundance 2016
(wręczenie nagrody ?Otwartego oka? i spotkanie autorskie po pokazie)
Krzysiek i Michał razem szwendają się po warszawskich zaułkach, krążą od klubu do klubu, podrywając dziewczyny, zwierzają się sobie i odchorowują kaca. Wszystkie nieprzespane noce to autentyczny portret dwóch “niewinnych czarodziejów” naszych czasów, napędzanych używkami oraz młodzieńczymi nadziejami i iluzjami. Dzięki dynamicznym zdjęciom i montażowi reżyserowi udaje się odtworzyć chaotyczny rytm miasta. Kluczowym elementem filmu jest też energetyczna ścieżka dźwiękowa z muzyką klubową.
—————-
Sobota, 3 września
- godz. 13:00 Przeźrocza dzieciom: “Bolek i Lolek na wakacjach” – pokaz slajdów i projekcja filmów
W animowany świat przygód Bolka i Lolka zabierze dzieci znana bydgoska artystka Danuta Milewska.
- godz. 18:00 ?Portrety bydgoskie? – pokaz lokalnych filmów dokumentalnych
?Dygol?, ?Do naprawy?, ?Spółdzielnia?, ?Życie jest cudowne?, ?Najstarszy człowiek świata?, ?Homestay? to filmowe, dokumentalne portrety mieszkańców Bydgoszczy zrealizowane w ciągu kilku ostatnich lat. Po czasie historie nabierają nowego znaczenia. Po pokazie spotkanie z twórcami (Dariusz Gackowski, Anna Paprzycka, Krzysztof Nowicki) i bohaterami filmów.
Czas trwania filmów: ok. 70 min.
- Godz. 20:00 Klasyka dokumentu: Kieślowski, Kondratiuk
“Kobiela na plaży” – reż. Andrzej Kondratiuk, dokument fabularyzowany, 1963, 32 min.
“Pierwsza miłość” – reż. Krzysztof Kieślowski, film dokumentalny, 52 min.
(nagroda główna na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1974 roku)
Dwadzieścia lat temu zmarł Krzysztof Kieślowski. Zupełnie niedawno odszedł Andrzej Kondratiuk. Przeźrocza przypominają wybitne filmy dokumentalne obu twórców.