Wykonawcy zostali zakwalifikowani do konkursu na podstawie nadesłanych nagrań. Podczas przesłuchań, które odbędą się 15 kwietnia o godzinie 15.00 w Pałacu Młodzieży, soliści i zespoły zaprezentują po dwie piosenki ? tym samym będą starać się o możliwość wystąpienia w czasie koncertu galowego, który odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 19.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
W jury zasiądzie między innymi Jan Poprawa, publicysta i krytyk muzyczny, scenarzysta wielu widowisk estradowych i teatralnych, reprezentuje także Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jury, oceniając występy, będzie brało pod uwagę: dobór repertuaru, walory głosowe oraz oryginalność interpretacji. Jako nagrodę jury przyznaje finansowe Grand Prix, a jego zdobywca jest kwalifikowany do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Ponadto wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia.
Honorowy Patronat nad imprezą objął Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, a przedsięwzięcie zostało zrealizowane z dotacji: Urzędu Miasta w Bydgoszczy i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
—————————————-
Największym wydarzeniem podczas koncertu galowego będzie recital Katarzyny Groniec, który odbędzie się 16 kwietnia w Teatrze Polskim tuż po koncercie galowym FIPA.
Katarzyna Groniec zadebiutowała w 1991 roku pierwszoplanową rolą Anki w musicalu Metro, a w 1997 roku zdobyła Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Kilka lat współpracowała z teatrem Buffo w Warszawie, gdzie wystąpiła m.in w spektaklach: Do grającej szafy grosik wrzuć, Brel, Grosik 2, Obok nas i Tyle miłości. Po rozstaniu z Teatrem Buffo zaczęła występować w Teatrze Ateneum, w którym grała w spektaklu 3xPiaf.
Na początku września 2000 ukazała się jej debiutancka płyta Mężczyźni, której producentem był Grzegorz Ciechowski. Jej kolejnym albumem była płyta Poste restante, składająca się z trzech części. Pierwsza część zawierała piosenki kabaretowe i filmowe z lat 30. XX wieku, z repertuaru m.in. Édith Piaf i Marleny Dietrich. Utwory części drugiej to sześć melancholijnych piosenek o miłości. W części trzeciej znalazły się trzy utwory Astora Piazzollego z tekstami w przekładzie Marcina Sosnowskiego oraz romans Aleksandra Wertyńskiego ze słowami Jonasza Kofty. Motywem przewodnim i inspiracją dla płyty stała się piosenka Ewy Demarczyk pt: Jaki śmieszny jesteś pod oknem, a dokładnie jej fragment: … więc dróg poznaj sto, aby dojść do mych ust…
Płyta Emigrantka została wydana w 2004 roku. Znalazły się na niej kompozycje Piotra Dziubka z kilkoma tekstami Katarzyny Groniec oraz aranżacja piosenki z berlińskiego kabaretu Kurta Weila i Bertolta Brechta. Następna płyta ? Przypadki ? to już autorski projekt Katarzyny Groniec i Piotra Dziubka. Pierwszym promującym singlem został utwór Będę z Tobą, drugim ? Poniedziałek. Płyta została bardzo dobrze oceniona przez krytyków i słuchaczy osiągając kilkanaście tysięcy sprzedanych egzemplarzy. W 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzowski – Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia w piosence aktorskiej. W tym samym roku ukazał się nagrany na żywo dwupłytowy album Na żywo.
27 marca 2009 roku w Teatrze Capitol podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbyła się premiera recitalu pt. Listy Julii. Album Pin-up Princess, wydany w listopadzie 2011 roku nominowany do Nagrody Fryderyka 2012 w kategorii album roku – piosenka poetycka zachwyca słuchaczy od jesieni ubiegłego roku, o czym będą mogli się przekonać goście naszego festiwalu.
Recital Katarzyny Groniec podczas festiwalu to przede wszystkim promocja nowej płyty: ?Pin-up Princess?