- Jesteśmy na etapie programu funkcjonalno-użytkowego, który przygotowała firma Sound & Space z Poznania – poinformował Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej podczas konferencji prasowej poświęconej planom inwestycyjnym filharmonii, w której udział wziął m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki. Program funkcjonalno-użytkowy został przyjęty przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ubiegłym roku, przed świętami Bożego Narodzenia. Dyrektor filharmonii dodał, że gmach filharmonii oddany do użytku w 1958 roku obecnie nie spełnia już wymagań zarówno melomanów jak i muzyków.

Marszałek województwa Piotr Całbecki powiedział, że zaakceptowany program funkcjonalno-użytkowy stanowi pierwszy istotny krok w zakrojonych na kilka lat pracach remontowych i rozbudowie filharmonii. Kolejne etapy to: wyłonienie w drodze przetargów inżyniera kontraktu i wykonawcy dokumentacji projektowej, tak by można było uzyskać pozwolenie na budowę i wyłonić wykonawcę budowy. Zadania te powierzone zostały pełnomocnikowi dyrektora filharmonii ds. inwestycji Elżbiecie Krzyżanowskiej, byłej radnej sejmiku województwa i byłej wiceprezydent Bydgoszczy. – Mam nadzieję, że pani Elżbieta Krzyżanowska wie najlepiej, jak uzyskać ścieżkę dostępu do wszystkich decyzji w ramach prawa tak, aby skutecznie przygotować każdy obszar do zamierzeń inwestycyjnych – stwierdził marszałek Całbecki.

Rozbudowa filharmonii wymagać będzie wielu decyzji. Konieczna będzie zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ inwestycja przekroczy terytorium zajmowane dotąd przez filharmonię. Planuje się wybudowanie parkingu podziemnego, rozbudowa obejmie tereny, które obecnie leżą na zapleczu ulicy Kołłątaja, gdzie zlokalizowany był akademik FP. Władze województwa podjęły już negocjacje dotyczące wykupu sąsiedniej nieruchomości prywatnej.
Z gmachu głównego do nowo wybudowanych wyprowadzona będzie administracja, a także miejsca prób. – Parking zamierzamy wykorzystać komercyjnie i wybudować go w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – zapowiedział dyrektor Puto, dodając, że ważnym elementem rozbudowy będzie poszerzenie foyer gmachu głównego tak, by mogło być ono wykorzystane nie tylko na koncerty kameralne, ale również na miejsce prezentacji wystaw malarstwa czy gobelinów. – Mamy bogate kolekcje zgromadzone jeszcze przez dyrektora Andrzeja Szwalbego – stwierdził. Filharmonia już wkrótce nawiąże też współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Pełnomocnik Elżbieta Krzyżanowska podkreśliła znaczenie modernizacji sali kameralnej, której pojemność zostanie powiększona do 350 miejsc. – Teraz sala główna i kameralna nie jest odizolowana i muzycy nie chcą grać jednocześnie w tych salach. Po modernizacji to się zmieni – zapowiedziała.

Mając na uwadze, że dwa lata potrwa projektowanie, budowa najprawdopodobniej ruszy w 2019 roku. Marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że zamierzenie jest wieloaspektowe i najwcześniej jego zakończenia można oczekiwać za cztery lata. Na początku ruszy zakup wyposażenia filharmonii. – Już teraz możemy to zrobić i stosowny wniosek do RPO zostanie złożony – zapowiedział Całbecki.