Od zamanifestowania solidarności z Francją rozpoczął się dzisiaj recital kanadyjskiego pianisty, II laureata tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, Charlesa Richarda-Hamelina. – Jako cząstka cywilizacji Zachodu, cywilizacji czerpiącej z tradycji antyku i chrześcijaństwa, w geście solidarności mówimy dziś razem: Je suis Paris… Jesteśmy Paryżem. Jesteśmy Europą – powiedział Maciej Puto, p.o. dyrektora Filharmonii Pomorskiej.

Ofiary terrorystycznego ataku w Paryżu bydgoska publiczność uczciła minutą ciszy.

W zapowiedzi koncertu Barbary Gogol-Drożniakiewicz nazwa miasta Paryż wypowiedziana zostało równie często jak nazwisko Chopina. – Cały świat jednoczy się w bólu z Paryżem, ukochanym miastem Chopina – powiedziała Gogol-Drożniakiewicz i przypomniały losy i pobyt największego polskiego kompozytora w stolicy Francji od 1831 roku aż do śmierci w 1849 roku.
- 166 lat później gościmy w Bydgoszczy artystę wielkiego formatu – Charlesa Richarda-Hamelina, srebrnego laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i laureata nagrody Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty Chopina – zapowiedziała występ kanadyjskiego pianisty.

Charles Richard-Hamelin urodził się w 1989 w Lanaudi?re (Quebec), dyplom zdobył w Yale School of Music. Jest laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu w Montrealu (2014) oraz III miejsca i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu (2014). W 2015 otrzymał prestiżową Career Development Award, przyznawaną przez Women?s Musical Club z Toronto. Ostatnio nakładem wytwórni Analekta wydany został jego debiutancki album z późnymi utworami Fryderyka Chopina. “W muzyce Chopina staram się dążyć do piękna” ? z tego stwierdzenia zapamiętany został utalentowany Kanadyjczyk podczas niedawnego konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Dzisiejszego wieczoru bydgoska publiczność oklaskiwała wykonanie Nokturnu H-dur op. 62 nr 1, Ballady As-dur op. 47, Poloneza Fantazji As-dur op. 61, Introdukcji i Ronda op. 16 oraz 4 mazurków op. 33. Po wykonaniu Sonaty h-moll op. 58 melomani zgotowali artyście owację.