Nowym prezesem spółki komunalnej Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych w Białych Błotach została Grażyna Mączko, zasłużona pracownica bydgoskich Wodociągów.

W miniony piątek rada nadzorcza spółki ZWiUK odwołała z funkcji jej prezesa. Grzegorz Berlicki nie był specjalnie zaskoczony. Wcześniej zastępca wójta Jan Jaworski namawiał go do złożenia rezygnacji. Prezes Berlicki nie dał się przekonać, został więc odwołany, chociaż zarzuty, jakie mu ustnie przedstawiono, były, jego zdaniem, absurdalne.

(Dla przypomnienia, gminą Białe Błota nie może kierować aktualny wójt - Maciejowi K. postawiono zarzuty korupcyjne, ani jego zastępca - Jan Czekajewski przeszedł na emeryturę. Kieruje nią Jan Jaworski, który został w grudniu zeszłego roku powołany na stanowisko drugiego zastępcy wójta.)

Jeszcze ciepły fotel prezesa zajęła Grażyna Mączko. To nazwisko nie brzmi w Białych Błotach obco. Przez trzy lata (2013-2015) funkcję prezesa gminnej spółki ZWiUK piastował jej mąż Jerzy Mączko, wcześniej przez blisko ćwierć wieku związany z bydgoskimi Wodociągami. W roku 2014 był likwidatorem Spółki Wodnej „Kapuściska”, której majątek (oczyszczalnię ścieków) przejęła utworzona przez MWiK w Bydgoszczy spółka Chemwik. Grażyna Mączko była  natomiast wychwalana w mediach za udział w przygotowaniu wniosku, dzięki któremu spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja  w Bydgoszczy otrzymała środki unijne w wysokości 100 mln euro.

W programie sesji Rady Gminy Białe Błota z 26 kwietnia 2016 roku znalazł się projekt uchwały „w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego  dotyczącego powierzenia Miastu Bydgoszcz usług związanych z sprawami wodociągowymi oraz kanalizacyjnymi”. Przed przyjęciem porządku obrad zastępca wójta złożył wniosek o wycofanie tego projektu uchwały.

- Jan Czekajewski powiedział wtedy, że się pomylił - relacjonuje radny Adam Ryfa. - To raczej kompletny brak odpowiedzialności, a nie pomyłka.

Takiego samego zdania była najwyraźniej uczestnicząca wówczas  w obradach redaktor naczelna portalu Białe Błota info. „Marzanna Kreja: poruszyła sprawę uchwały dot. porozumienia z MWiK i powiedziała, że załącznik do uchwały świadczył, iż MWiK przejmuje  cały rynek usług, które świadczy ZWiUK. Dodała, że jest to wyjątkowa niefrasobliwość, która może narazić gminę na duże straty. Zapytała Wójta i  Zastępcę Wójta, czyj interes reprezentują.”

Z protokołu z przebiegu sesji wynika, że zastępca wójta wyjaśnił radnej  Marii Wolsztyńskiej, z jakich powodów uchwała w sprawie porozumienia z MWiK-iem nie będzie procedowana:  „została ona wycofana z porządku obrad  celem szczegółowego jej omówienia”.

To wszystko przypomniało się niemałej grupie mieszkańców Białych Błot, gdy dowiedzieli się o nagłej zmianie na stanowisku prezesa spółki  ZWiUK.