Decyzję jury w składzie: Vladimir Lozinski, Krystyna Mokrosińska, Karine de Villers i Daniel Zieliński ogłosiło w sobotę wieczór na gali w Teatrze Polskim. Za najlepszą produkcję tegorocznego festiwalu i zwycięzcę w głównej kategorii międzynarodowych reportaży telewizyjnych uznano film wyprodukowany przez niemiecką telewizję NDR “After the Silence” (Po ciszy), opowiadający historię pojednania rodzin terrorysty i ofiary zamachu bombowego w restauracji w Hajfie. Zdobył on Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrodę w wysokości 3 tysięcy zł. W konkursie ogólnopolskim zwyciężył reportaż “Reality show: Wybory” Mikołaja Wawrzeniuka o wyborach prezydenckich na Białorusi.

Jury przyznało również wyróżnienia. Specjalny laur otrzymał film “Hakawati” bydgoszczanina Marcina Sautera – poetycka opowieść o odchodzącym świecie arabskich opowiadaczy bajek ze starego Damaszku. Oprócz niego uhonorowano reportaże: “Wygrać emeryturę” Brygidy Frosztęgi-Kmiecik, “Adopcja po polsku” Małgorzaty Frydrych, “Ołówek” Joanny Frydrych” oraz “List od Anny” kolejnego bydgoskiego autora, Andrzeja Tomczaka.

Ogółem w ciągu pięciu dni Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Reportażu Camera Obscura 2011 widzowie obejrzeli 36 filmów o bardzo zróżnicowanej tematyce i stylistyce. Imprezie towarzyszyły warsztaty i seminaria dla młodych dziennikarzy, filmowców i artystów wizualnych, konkursy (Panasonic Young Inventions), prezentacje form radiowych, wystawy fotograficzne, koncerty, akcje intermedialne i performance oraz pokazy najnowszych technologii do realizacji zdjęć i montażu cyfrowego.