W Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego wykład na temat Fryderyka Nietzschego wygłosił poeta - filozof dr Grzegorz J. Grzmot-Bilski.

Grzegorz J. Grzmot-Bilski udowodnił w trakcie spotkania w Galerii Autorskiej, że nawet na najtrudniejsze tematy można mówić w sposób interesujący. Zapowiedział jego wykład Jacek Soliński. - Fryderyk Nietzsche jest z pewnością jednym z filozofów nowożytnych, wokół których narosło wyjątkowo dużo nieporozumień interpretacyjnych. Rozpoznaniu tej twórczości wciąż towarzyszą emocje i kontrowersje. Temat „śmierci Boga”  w cywilizacji zachodniego świata jest dziś wyjątkowo aktualny, w wielu społecznościach stał się wręcz kluczowym. Ufam, że filozof Grzegorz Jerzy Grzmot-Bilski przybliży nam ten temat z wrażliwością poety – powiedział gospodarz spotkania.

Bohater wieczoru  nie zawiódł jego zaufania. Najpierw przedstawił życie Fryderyka Nietzsche, który w najczarniejszych snach nie przypuszczał, że jego myśl filozoficzna będzie wiązana z poglądami i zbrodniczą działalnością Adolfa Hitlera. Stało się tak za sprawą siostry filozofa, która po jego śmierci wydała zbiór notatek, a ideologia nazistowska wykorzystała występujące w nich pojęcia „nadczłowiek” i „moralność panów”.

Tymczasem Grzegorz J. Grzmot-Bilski  zwrócił uwagę słuchaczy na to, że zasadniczym tematem, wokół którego osnute są pisma Nietzschego jest problem doświadczenia „śmierci Boga”. - Geniusz Nietzschego wyrażał się przede wszystkim w tym, że trafnie zdiagnozował on epokę współczesną jako erę nihilizmu. Autor „Tako rzecze Zaratustra”  mówi, że nasze czasy zdominowane są przez „śmierć Boga” i „logikę strachu” – stwierdził wykładowca i dokonał analizy wybranych sposobów rozumienia doświadczenia „śmierci Boga” w twórczości Nietzschego.

Kilka fragmentów dzieł niemieckiego filozofa (który nie chciał być uważany za Niemca, oficjalnie zrzekł się obywatelstwa pruskiego) oraz wiersz Grzegorza J. Grzmot- Bilskiego, zainspirowany lekturą Nietzschego, odczytał Mieczysław Franaszek.