W Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego otwarto wystawę rzeźby gdańskiego artysty o bydgoskich korzeniach. Wernisażowi towarzyszyło spotkanie poetyckie.

Goście Galerii Autorskiej uczestniczyli tym razem w otwarciu wystawy z jednym eksponatem - obiektem nazwanym przez jego twórcę  „12 =12”. To jakby zapis procesu zmieniającej się geometrii krzyża równoramiennego w gwiazdę sześcioramienną.

- Symbole dwóch monoteistycznych religii: judaizmu i chrześcijaństwa, wtapiają się w jedną bryłę z dwunastoma płaszczyznami -  pokreślił Jacek Soliński, przypominając, że dla obu religii liczba 12 posiada szczególne znaczenie (dwanaście pokoleń Izraela  i dwunastu powołanych przez Jezusa apostołów).

- Byłem pod wrażeniem tego, co się stało na poprzednim tutaj spotkania. Jacek Soliński  zaproponował, żeby pokaz moich rzeźb był połączony z wystąpieniem poetów i wspaniale to się zespoliło -  zwierzył się Robert Kaja, który opuścił rodzinną Bydgoszcz i pracuje jako adiunkt  w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi Pracownię Projektowania i Organizacji Przestrzeni.

Artysta wyznał, że sam był zaskoczony, kiedy zdał sobie sprawę, że te dwa symbole mają tyle samo krawędzi, chociaż tak różnie wyglądają, Potem podjął próbę połączenia płaskich symboli  w przestrzeni. – Widać teraz pewne napięcie, które tworzą, przenikając się nawzajem, ale jest pewnego rodzaju jedność – uznał Robert Kaja i był to również komentarz do obecnej sytuacji.

- Ta ekspozycja jest również poetyckim przekazem – stwierdził Jacek Soliński. - Prezentacja poetycka, która towarzyszy wystawie, nosi tytuł „Życie wewnętrzne” i w jakiś sposób do niej nawiązuje. To rozpoznawanie, czym jest równowaga w dzisiejszej rzeczywistości – zapowiedział gospodarz spotkania jego drugą część .

Zaprezentowane zostały utwory piętnastu poetów: Wojciecha Banacha, Jarosława Jakubowskiego, Małgorzaty Grajewskiej, Krzysztofa Grzechowiaka, Grzegorza J. Grzmot-Bilskiego, ks. Franciszka Kameckiego, Macieja Krzyżana, Krzysztofa Kuczkowskiego, Piotra Wiesława Rudzkiego, Bartłomieja Siwca, Marka Kazimierza Siwca, Wiesława Trzeciakowskiego, Henryka Majcherka, Krzysztofa Szymoniaka i Jana Wacha.  Dwóch po raz pierwszy w Galerii Autorskiej: Małgorzaty Grajewskiej i Piotra Wiesława Rudzkiego.

Odczytali je autorzy wierszy, a nieobecnych poetów zastąpili Mieczysław Franaszek i Roma Warmus.