Na otwarcie sezonu z udziałem bydgoskich kameralistów na estradzie bydgoskiej filharmonii na podium dyrygenckim stanie Kai Bumann, niemiecki dyrygent od wielu lat blisko związany z polską sceną muzyczną. Od 2004 do 2013 był stałym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej; w latach 2008?2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od sezonu 2013/2014 jest pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Łódzkiej. Jako miłośnik kultury polskiej zorganizował szereg wydarzeń poświęconych wybitnym współczesnym polskim artystom różnych dziedzin sztuki. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, gdzie otrzymał tytuł doktora habilitowanego w czerwcu 2013.

Serenada Mieczysława Karłowicza wskazuje na związki dzieła z popularnymi wówczas utworami Mozarta, Czajkowskiego czy Dvoráka, zaś oryginalna muzyka dzieła oddaje w pełni ową specjalną Karłowiczowską lirykę. Również cała twórczość Tadeusza Bairda jest przeniknięta niezwykle silnie pierwiastkiem lirycznym. Jest utwór, w którym wszystkie znamienne cechy jego muzyki występują w całej okazałości ? to przejmująco piękne 4 Sonety miłosne do słów Williama Szekspira. Niewiele jest dzisiaj muzyki tak głęboko lirycznej, niezwykle ekspresyjnej. Mszę C-dur ?Koronacyjną? Mozart skomponował na użytek katedry w Salzburgu bądź na uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej w Maria-Plein koło Salzburga. Trwająca ok. 30 min., w miarę poważna, świetnie brzmiąca oraz świeżość motywów melodycznych ? to jej główne cechy, które zadecydowały, że obok Requiem i motetu Exsultate, Jubilate należy do najczęściej wykonywanych utworów kościelnych.

Na koncert mamy trzy podwójne zaproszenia. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres: konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Kiedy odbył się pierwszy uroczysty koncert inaugurujący działalność w nowo wybudowanym budynku Filharmonii Pomorskiej? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy trzy podwójne zaproszenia, które będą do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do środy, 7 października, do godz. 17.00.

Inauguracja sezonu 2015/2016
Czwartek, 8 października, godz. 19:00
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

  • Kai Bumann, dyrygent
  • Ingrida Gápová, sopran
  • Dorota Sobczak, alt
  • Sylwester Smulczyński, tenor
  • Jarosław Bręk, bas
  • Bernard Mendlik, przygotowanie chóru
  • Benedykt Odya, współpraca

Program:

  • Mieczysław Karłowicz (1876-1909) ? Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
  • Tadeusz Baird (1928-1981) ? 4 Sonety miłosne na baryton, smyczki i klawesyn do słów Williama Szekspira (wersja II) w przekładzie Macieja Słomczyńskiego
  • Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) ? Msza C-dur ?Koronacyjna? KV 317