W czwartek, 26 lipca, o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej przy ul. Chocimskiej 5 odbędzie się otwarcie wystawy obrazów i rysunków Włodzimierza Bykowskiego pt. „Jaki znak twój?”. Podczas wernisażu Kajetan Soliński odczyta tekst pt. „Pamięć o wykluczonych”. Czytanie tekstów źródłowych – Mieczysław Franaszek.
JAKI ZNAK TWÓJ?
Kiedy byłem małym dzieckiem, babcia uczyła mnie podstawowych modlitw oraz prostych wierszyków dla najmłodszych. Jednym z nich był słynny Katechizm polskiego dziecka, napisany w 1900 roku przez Władysława Bełzę, rozpoczynający się od słów: „Kto ty jesteś? – Polak mały. Jaki znak twój? – Orzeł biały.” I od razu muszę się przyznać, że jako kilkulatek nie rozumiałem dobrze jego treści. Zastanawiałem się nad znaczeniem kolejnych wersów. Zadawałem sobie pytania dlaczego jestem Polakiem i kto to właściwie jest ów Polak? Nie rozumiałem też, dlaczego mam kochać Polskę, dlaczego w nią wierzyć, a tym bardziej dlaczego mam jej oddać życie. Przecież kochałem babcię, mamę, tatę, siostrę, a życie to byłem ja.
Po wielu latach postanowiłem wrócić do rozważań z dzieciństwa i odpowiedzieć malarstwem na drugie pytanie. Potwierdzić, że moim znakiem jest orzeł biały. W końcu, w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości po zaborach. Z bronią w ręku walczył o nią w powstaniu wielkopolskim mój dziadek, Józef Bykowski. Więc chyba jestem mu coś winien. Przynajmniej jakiś gest. Dlatego postanowiłem zadedykować mu pierwszego z namalowanych przeze mnie orłów, według wzoru godła Polski z lat 1919-1927. Mam nadzieję, że się z tego cieszy.
Włodzimierz Bykowski
Włodzimierz Józef Bykowski, ur. w 1967 r. w Bydgoszczy, projektant graficzny i przemysłowy, malarz, rysownik, fotograf, regionalista, autor. Na przełomie lat 80. i 90. tworzył komiksy, zajmował się reklamą i wystrojami wnętrz, tworzeniem plakatów, projektowaniem książek, wydawnictw reklamowych, opakowań, znaków towarowych oraz innych logotypów. Od ponad 10 lat projektuje design graficzno-przemysłowy paralotni dla Dudek Paragliders, jednego z najlepszych producentów na świecie oraz czeskiej Nirvany. W 1999 r. opublikował pierwszy przewodnik rowerowy Weekend w drodze po okolicach Bydgoszczy. Autor lub współautor około 30 przewodników z zakresu turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej – większość ilustrował własnymi zdjęciami. Łączny nakład jego publikacji książkowych przekroczył 100 tys. egzemplarzy. Pisał artykuły i dodatki prasowe propagujące walory krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczył w tworzeniu Wiślanej Trasy Rowerowej, współautor Kanonu krajoznawczego województwa kujawsko-pomorskiego. Opublikował opowiadanie Różowe robaki, był redaktorem graficznym polskiego wydania międzynarodowego magazynu parolotniowego Cross Country Polska ukazującego się w latach 2002-2005. Miał kilkanaście indywidualnych wystaw malarstwa, rysunku i fotografii.