Roztwór saletrzano-mocznikowy to najpopularniejszy nawóz płynny w Polsce. Istnieją różne metody jego rozpylania, które stosowane są przez rolników. RSM aplikować można za pomocą różnych rozpylaczy wielootworowych, które wykazują szczególnie wysoką skuteczność nawożenia. Kluczowa w tym przypadku jest jakość, budowa oraz parametry ich końcówek. Jakie dysze do oprysku RSM sprawdzą się najlepiej?

Jakie dysze do oprysku RSM?

Nie istnieją uniwersalne dysze, które nadają się do opryskiwania wszystkich roślin dowolnymi preparatami. Brak uwagi w tym zakresie może prowadzić do uszkodzenia upraw, a tym samym strat finansowych. Wybór nie jest jednak łatwy, ponieważ w sprzedaży znaleźć można modele o bardzo zróżnicowanych parametrach. Niektóre produkty mogą okazać się nieefektywne, co z kolei wiąże się z ryzykiem poniesienia kosztów na dodatkowe opryski. Z tego względu dysze zawsze należy dobierać zgodnie z ich przeznaczeniem. Jednym z najważniejszych parametrów jest grubość kropli, jaką można uzyskać ze strugi podczas aplikacji. Dysze drobnokropliste najlepiej nadają się do wykonywania oprysków na grzyby, podczas gdy średniokropliste wykorzystać można najefektywniej w przypadku środków owadobójczych i chwastobójczych. Do nawożenia roślin stosuje się natomiast dysze grubokropliste, którymi przeprowadzać można również zabiegi doglebowe.

Dysze do RSM

Do oprysku RSM bardzo dobrze nadają się dysze o siedmiu otworach firmy TeeJet, które należą do serii StreamJet. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza przy aplikacji nawozów płynnych na zboża w fazie krzewienia oraz podczas strzelania w źdźbło. Otwory skierowane są poziomo, w kierunku przeciwnym do jazdy opryskiwaczy. Dysza zapewnia tym samym optymalny wypływ strumieni oraz grube krople, co sprzyja ześlizgiwaniu się ich z roślin. W praktyce ślad cieczy na roślinach pozostaje minimalny, w ryzyko poparzenia liści jest maksymalnie zredukowane.

Mniejszy poziom bezpieczeństwa zapewniają dysze wachlarzowo-uderzeniowe, które doprowadzają do występowania licznej frakcji osadzających się na roślinach kropel. Zastosowanie dysz pozostawiających jak najmniej śladów ma szczególne znaczenie w przypadku buraków i rzepaku, które są bardzo wrażliwe na poparzenia. Doskonale w tym celu sprawdzają się produkty StreamJet.

Jakie dysze do RSM?

Dysze StreamJet dysponują specjalną kryzą z tłumieniem strugi. Niezależnie od zakresu ciśnienia, średnice siedmiu otworów wylotowych dają możliwość uzyskania zarówno odpowiedniego zasięgu, jak i optymalnie grubych kropli. Tworzą one system identycznych strumieni płynu, który zawsze posiada równą prędkość oraz poziom natężenia wypływu. Rozwiązanie to zapewnia doskonałą równomierność poprzeczną wykonywanego oprysku.

Dysze wykonane zostały w sposób kompaktowy, z kołpakiem w odpowiednim systemie. Rozwiązanie to zwiększa prostotę montażu do opryskiwaczy z korpusem TeeJet, a także kompatybilnych produktów innych firm. Dysze do RSM Teejet produkowane są z różnych materiałów, które w dużym stopniu determinują ich trwałość. Poszczególne elementy konstrukcyjne produktów z serii StreamJet wykonane zostały z acetalowej żywicy, co zapewnia wysoką odporność dysz na korodowanie pod wpływem oddziaływania środków chemicznych.

Dodatkowe informacje

Niektóre typy belek opryskiwaczy wymagają podłączenia przedłużacza, który pozwala na ominięcie elementów konstrukcyjnych występujących na drodze strumieni. Dysze TeeJet dostępne są w kilku rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest optymalne dopasowanie zakresu dawkowania do potrzeb aplikacji przeprowadzanej z użyciem opryskiwacza. Obecność zdejmowanej kryzy dozującej znacząco ułatwia czyszczenie, a dodatkowym ułatwieniem dla określania natężenia wypływu jest specjalne kodowanie kolorami w intuicyjnym systemie.

Dysze do RSM firmy TeeJet z linii StramJet znacząco podnoszą produktywność pracy, ze względu na możliwość uzyskanie szerokiego zakresu dawek oraz prędkości aplikacji. Nowoczesna konstrukcja pozbawiona jest części ruchomych oraz sprężyn, dzięki czemu wydajność przepływu zawsze pozostaje taka sama.