Jarmark przed Bożym Narodzeniem rozpocznie się 14 grudnia i potrwa do 23 grudnia. Stragany w tym roku staną wzdłuż ulicy Mostowej, domki handlowe i gastronomiczne ustawione będą wzdłuż mostu Sulimy–Kamińskiego – po obu jego stronach.

W zeszłym roku Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany na Rybim Rynku zakończył się niepowodzeniem, głównie z tego powodu, że został przez bydgoszczan zignorowany. W tym roku działania związane z jego organizacją koordynuje Biuro Promocji Miasta bydgoskiego ratusza we współpracy z menedżerem śródmieścia, Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku, Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej i plastykiem miasta.

- Aby jarmark był dobry, ciekawy i atrakcyjny dla mieszkańców i na wysokim poziomie  jest potrzebna wieloobszarowa współpraca - tak, aby wszystkie szczegóły były w miarę możliwości dopięte na ostatni przysłowiowy guzik -  tłumaczył dzisiaj podczas konferencji prasowej w ratuszu Łukasz Krupa, dyrektor Biuro Promocji Miasta.

Logistycznie przygotowania wsparł Maciej Bakalarczyk. Menedżer śródmieścia i Starego Miasta podkreślił, że sukces tegorocznemu jarmarkowi powinna przynieść jego lokalizacja. Bakalarczyk wskazał, że jarmark zorganizowany będzie w miejscu, gdzie występuje duży przypływ ludzi, jarmark będzie łącznikiem dwóch innych eventów (targu Frymarku i świątecznych wydarzeń na ul. Jatki) i zorganizowany będzie w miejscu pełnym urody.

Łukasz Krupa poinformował, że jarmark będzie miał bogatą ofertę handlową. Będzie się można rozgrzać przy czekoladzie, gorącej kawie, grzańcu czy tradycyjnym barszczu. W ofercie znajdą się także pierogi, krokiety oraz gęsina i ryby wędzone. Przy niektórych straganach ustawione będą także stoliki. W trosce o komfort odwiedzających, w pobliżu gastronomicznych punktów postawione zostaną także gazowe ogrzewacze. Będą sery, wędliny, miody, przetwory i przyprawy.   Wśród wystawców będą również stoiska handlowe z ozdobami świątecznymi i rękodziełem.

Do współpracy zaproszone zostały Warsztaty Terapii Zajęciowej i Polski Związek Niewidomych - dzięki temu będzie można kupić wyjątkowe ozdoby i stroiki świąteczne, wspierając jednocześnie szczytne cele. Z kolei przy stoisku Biura Promocji Miasta wystawią swoją twórczość uczniowie Liceum Plastycznego, a Poczta Polska - w wybranym dniu - zaoferuje okolicznościowe kartki i znaczki.

Podczas jarmarku odbędą się także występy artystyczne. Scena usytuowana  będzie przy amfiteatrze Muzeum Okręgowego i działać będzie w dni powszednie od 16.30 do 19.30, a w soboty i niedziele od 14.00 do 19.30. Zaprezentują się szkoły, Pałac Młodzieży, uczelnie (Akademię Muzyczną, UKW) oraz grupy artystyczne i animatorów spoza Bydgoszczy.

Na odwiedzających jarmark czekać będzie dużo różnorodnych atrakcji: to m. in. rzeźbienie figur lodowych, pokazy iluzjonistyczne, koncerty folklorystyczne, występy dla dzieci (zaśpiewa m. in. Majka Jeżowska), a także wizytę zapowiedział mikołaj z Rovaniemi w Finlandii, który odwiedzi Bydgoszcz 20 grudnia. W okolicach jarmarku stanie także karuzela wiedeńska, z której można będzie korzystać za darmo. 

Ze względu na prace remontowe na płycie Starego Rynku, choinka i szopka będą ustawione na placu Teatralnym. Tam także rozmieszczone postaci z świątecznej iluminacji miasta.

Jarmark Bożonarodzeniowy będzie zamknięty z obu stron świetlnymi bramami. Na ulicy Mostowej staną także bydgoskie anioły.

Tegoroczny jarmark odbędzie się w dniach 14-23 grudnia. Planowane godziny funkcjonowania: 13.00-20.00.

Co ważne, na ulicy Mostowej w tym roku zorganizowana będzie miejska wigilia (20 grudnia), a także sylwester. Ulica Mostowa zostanie zamknięta dla ruchu już w poniedziałek, 12 grudnia do pierwszych dni stycznia nowego roku. Przejezdne będą ulice Malczewskiego i Grodzka.