2 czerwca 1999 r. dokonano uroczystego otwarcia stałej siedziby Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW przy ul. Berwińskiego 4. Tak została zrealizowana idea prof. Adama Sudoła z UKW. Nie byłoby to możliwe, gdyby w 1997 roku mieszkająca w Kanadzie, wdowa po polskim dyplomacie, Wanda Poznańska nie zdecydowała się przekazać w darze dla ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy dorobku swojego życia ? bogate archiwum domowe, rodzinne meble oraz niezwykle cenną kolekcję obrazów wybitnych polskich i europejskich mistrzów m.in. dzieła Rembrandta, Wyspiańskiego, Fałata, Boznańskiej, Gersona, Gottlieba, Wyczółkowskiego. Dar Wandy Poznańskiej i objęcie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP honorowego patronatu nad muzeum zapoczątkowało nadsyłanie kolejnych darów przez rodaków z całego świata. Wanda Poznańska zmarła 4 czerwca 2003 r., w Montrealu. Zgodnie z jej testamentem została pochowana w Bydgoszczy, mieście, w którym nigdy nie była, ale chciała spocząć pośród ludzi, którzy stali się jej bliscy u schyłku życia.
Donatorka bydgoskiego muzeum została dzisiaj, podczas jego jubileuszu 15-lecia, uhonorowana oznaczeniem jej imienia dębu w Bydgoskim Poczcie Dębów w alei Ossolińskich. W uroczystości miał wziąć udział minister Radosław Sikorski, który podarował Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w maju kabinę ciszy, szczelne szklane pomieszczenie, służące do przeprowadzania tajnych rozmów. Ostatecznie jednak ministra Sikorskiego zastępowała kilkuosobowa delegacja z MSZ. Aktu nazwania dębu imieniem konsulowej Wandy Poznańskiej dokonali prof. Adam Sudoł, prof. Janusz Ostoja-Zagórski, rektor UKW i Józef Herold. – To już 20. nazwany dąb w Bydgoskim Poczcie Dębów – poinformował kustosz pocztu, Józef Herold.
Później uczestnicy przeszli do gmachu muzeum, gdzie mogli podziwiać kolejne nabytki bydgoskiego muzeum. Główne uroczystości jubileuszowe miały miejsce w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Więcej zdjęć z jubileuszu: TUTAJ