Capella Bydgostiensis od początku swego powstania należy do ścisłego grona wiodących orkiestr kameralnych w Polsce. W dorobku fonograficznym orkiestry jest wiele nagrodzonych płyt, w tym krążek uhonorowany statuetką Fryderyk 2015 za „najlepszy album polski za granicą”.
Podczas jubileuszowej uroczystości w bydgoskiej filharmonii w szczególny sposób wyróżniono dwie osoby. Postać Honorowego Obywatela Bydgoszczy, pomysłodawcy i kreatora licznych przedsięwzięć artystycznych wspominał wicewojewoda Józef Ramlau. – To był demiurg. Demiurg, twórca środowiska muzycznego Bydgoszczy i jego dzisiejszej potęgi. To Andrzej Szwalbe zaprosił w 1962 roku maestro Stanisława Gałońskiego, który po pobycie we Włoszech wrócił do Polski i tutaj w Bydgoszczy został wykorzystany pomysł, aby ten rodzaj muzyki, który nie był wówczas tak popularny, zagościł i stał się popularny – mówił wicewojewoda Ramlau. Natomiast do organizatora i pierwszego szefa Capelli Bydgostiensis zwrócił się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. – Chciałem pochylić czoło przed maestro Stanisławem Gałońskim, bo właściwie on był twórcą pomysłu, który potem twórczo przez pokolenia się rozwinął. Nikt nie odbierze mu tego, że on właśnie był kreatorem tego pięknego wymiaru artystycznego Capelli – stwierdził wicemarszałek Ostrowski. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz gratulując zespołowi dorobku artystycznego, stwierdziła, że Capella jest dumą i wizytówką Bydgoszczy.
Członkowie zespołu uhonorowani zostali przyznanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę złotymi i srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę, a przez wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego brązowymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz wręczyła Medal Prezydenta Bydgoszczy.
Potem była część artystyczna. Jubilatkę poprowadzili Stanisław Gałoński i José Maria Florêncio.