W czasie tegorocznej majówki u Duchaczy, oprócz wspólnej zabawy, będzie okazja, by porozmawiać z ojcami i braćmi, którzy mają doświadczenia z misji poza Polską. Warto zaznaczyć, że Duchacze są obecni na każdym kontynencie, a często ich posługa jest realizowana w krajach, które toczą ?wewnętrzne choroby? współczesnego świata ? wojny, epidemie, bieda czy głód. Ale nie tylko. Każdy, kto zechce zapytać o ich misję, będzie mógł zasięgnąć wiedzy u źródła. Duchackie Spotkania Misyjne wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń miejskich. Od 20 lat zakonnicy przy okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zapraszają do swoich ogrodów. Bydgoszczanie, ale i ludzie z okolicy chętnie z tego zaproszenia korzystają, spotykając się z prawdziwą gościnnością i wdzięcznością za odwiedziny. Cenią sobie formułę bezpośredniego spotkania z tymi, których znają z kościoła. Wzajemne poznanie przynosi nierzadko kolejne owoce służące misjom. Generalnie każde spotkanie ma swój specjalny cel, na który przez cały dzień gromadzone są datki.

Datki zbierane w tym dniu będą przeznaczone dla kleryków przygotowujących się do pracy misyjnej. O ich potrzebach, planach i marzeniach będzie można porozmawiać z nimi osobiście. Misjonarze z doświadczeniem w pracy na misjach przygotują natomiast wioskę afrykańską oraz afrykański plac zabaw dla dzieci i dorosłych. Zostanie uruchomiona poza tym fabryka kolorowanek i pracownia Świętej Rodziny oraz odbędzie się konkurs plastyczny. Nie zabraknie tradycyjnej loterii duchackiej, w której każdy los wygrywa, a po raz pierwszy odbędzie się quiz misyjny z cennymi nagrodami. Na duchackim festynie pojawią się również egzotyczne alpaki, madagaskarskie karakany i swojskie psy. Będzie można zatańczyć belgijkę, pośpiewać i posłuchać innych, którzy wystąpią na estradzie. Zagra m.in. ceniony zespół Quadrans i po raz pierwszy orkiestra dęta OSP Żelechlinek, pojawi się muzyka reggae i rytmy duchackie. To tylko wybrane atrakcje tego dnia.

Oczywiście poza strawą dla ducha zadbano o posiłek. Coś na ciepło, na zimno (lody) i na słodko będzie można kupić w duchackich ogrodach. Wszelkie środki pozyskane w czasie tegorocznych XX Spotkań Misyjnych będą przeznaczone na staże misyjne.

ZGROMADZENIE DUCHA ŚWIĘTEGO istnieje od 1703 roku i wywodzi się z Francji. Duchaccy misjonarze, których jest niemal 3.000, pracują w około 60 krajach świata. Polska prowincja powstała w 1921 roku, a pierwszy dom zakonny umieszczono w Bydgoszczy. Ten najbardziej bydgoski zakon prowadzi ewangelizację i dzieła apostolskie w różnych częściach świata. Duchacze budują nie tylko Kościół tam, gdzie jeszcze go nie ma, ale prowadzą szkoły, karmią i ubierają, zajmują się emigrantami i tymi, których wszyscy porzucili. Żyjąc często w międzynarodowych wspólnotach naśladują Chrystusa, wokół którego gromadzili się uczniowie. Każdego dnia na nowo, na miarę swoich sił, poświęcają się Bogu i ludziom.