Na pierwszej po wakacyjnej przerwie sesji, bydgoscy radni przegłosują m. in. zmiany w budżecie miasta, dyskutować będą o nowym regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Bydgoszczy. O przygotowanych przez prezydenta Bydgoszczy uchwałach piszemy: TUTAJ i TUTAJ.

Dyskusję na pewno wywoła przekazanie przez Radę Miasta skarg Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na uchwalone przez radę dwa plany zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta i Śródmieścia – Plac Wolności.

Zaskarżenie przez wojewodę Ewę Mes do sądu administracyjnego i domaganie się stwierdzenia nieważności w całości dwóch ważnych dla Bydgoszczy uchwał odebrane zostało z dużym zaskoczeniem. Zaskarżenie planów zagospodarowania przestrzennego wprowadza stan niepewności co do trwałości ustalonego uchwałami prawa, które może zostać zmienione. Teoretycznie, stwarza to ryzyko dla potencjalnych inwestorów, którzy mogą zwlekać z podjęciem działań inwestycyjnych do czasu ostatecznego wyjaśnienia stanu prawnego. Skargę wojewody popierają radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy do obu uchwał mieli poważne zastrzeżenia prawne i dotyczące niejasnych zapisów przeznaczenia terenów związanych z obszarem nieistniejącej zachodniej pierzei Starego Rynku i pomnikiem Walki i Męczeństwa.