W siedzibie Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” odbyła się  konferencja prasowa poświęcona regionalnym obchodom 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które odbędą się w Bydgoszczy 13 grudnia.

Jutrzejsze uroczystości, które odbędą się w historycznej i jakże ważnej dla „Solidarności” sali im. Bydgoskiego Marca 1981 wpisują się w politykę historyczną naszego państwa. Upamiętnimy bowiem tych, którym zawdzięczamy wolność – powiedział Jacek Tarczewski, doradca wojewody kujawsko-pomorskiego.

Głównym punktem uroczystości będzie odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego na osiedlu Leśnym. Stefan Grzybowski ze Stowarzyszenia „Chełminiacy 1982” przypomniał, że odsłonięcie tablicy następuje na skwerze, o którego zmianę nazwy "Chełminiacy" wystąpili do bydgoskiej Rady Miasta. Nie zyskali aprobaty. - To zbieg okoliczności i chichot historii. Przecież pamiętamy, że POW do 1956 roku dowodzony był przez rosyjskich generałów. Może to tak ku przestrodze się odbędzie? Biliśmy głową w mur. Stąd nasza inicjatywa, aby w miejscu o niechlubnej nazwie pojawił się symbol  ofiar działań funkcjonariuszy wojskowych, którzy pod płaszczykiem „ćwiczeń” przetrzymywali w stanie wojennym, w wojskowych obozach internowania, działaczy „Solidarności” i tych, którzy opozycję popierali – stwierdził Grzybowski.

Program regionalnych obchodów 13 Grudnia w Bydgoszczy przewiduje o godzinie 12.00 Mszę święta w intencji uczestników walk o wolność Ojczyzny w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, którą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (Plac Kościeleckich) odprawi ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa. Następnie autokary przewiozą uczestników na osiedle Leśne, gdzie na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym.

O godzinie 14.30 w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbędą się główne uroczystości rocznicowe połączone z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej pt. „586 Dni Stanu Wojennego”.  Działaczom opozycji demokratycznej zostaną wręczone m.in. odznaczenia wojewody z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, jak również medale Pro Patria, Medale Marszałka Województwa oraz „Medale Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”.

Obchody uświetni muzyczny recital Dariusza Sicińskiego z Tucholi, z piosenkami z okresu stanu wojennego.

Zakończeniem uroczystości będzie Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, która odprawiona zostanie o godzinie 18.00 w kościele oo. jezuitów przy placu Kościeleckich.

Organizatorami obchodów są: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, burmistrz miasta i gminy Nakło  Sławomir Napierała, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon, przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak, p.o. przewodniczącego Regionu Toruńsko-Włocławskiego Tomasz Jeziorek, przewodniczący Stowarzyszenia „Chełminiacy 1982” Tadeusz Antkowiak, prezes Społecznego Komitetu „Solidarni. Toruń pamięta” Jan Wyrowiński. Partnerem organizacyjnym uroczystości jest Lotto.

Fot. Jacek Nowacki