W Miejskim Centrum Kultury w ramach obchodów Roku Kanału Bydgoskiego rozpoczęła się dzisiaj ogólnopolska konferencja naukowa “Kanał Bydgoski w polskim systemie dróg wodnych”. Myślą przewodnią konferencji jest ukazanie roli Kanału Bydgoskiego i innych szlaków śródlądowych w dziejach Bydgoszczy, dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego jak i całej Polski.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, otwierając konferencję powiedział, że Kanał Bydgoski odegrał wielką rolę gospodarczą w historii naszego miasta. – Wierzę, że Kanał Bydgoski ponownie się odrodzi dla żeglugi i jest to moje marzenie, ale także mam nadzieję, że wszystkich, którzy są na tej sali – zwrócił się do uczestników konferencji i dodał: – Zdajemy sobie sprawę, jaki jest potencjał w żegludze śródlądowej i jaki potencjał w tej dziedzinie ma miasto Bydgoszcz.
Wicewojewoda kujawsko-pomorskie Zbigniew Ostrowski podkreślił istotną rolę miastotwórczą Kanału Bydgoskiego. – Na brzegach kanału kwitło życie kulturalne i towarzyskie – stwierdził. Jednak znaczenie kanału jest daleko szersze, a konferencja świadczy o powrocie do źródeł Bydgoszczy. Wicewojewoda Ostrowski stwierdził, że Kanał Bydgoski był i jest naszym oknem na świat.
O wadze i znaczeniu Bydgoszczy jako węzła wodnego na skrzyżowaniu dróg wodnych E40 i E70 mówił Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa Piotra Całbeckiego ds. dróg wodnych. Przed przystąpieniem do części naukowej najstarszego bydgoskiego szypra, 90-letniego Edmunda Matowskiego uhonorowano dyplomem i bukietem kwiatów.
Konferencja potrwa do jutra, a jej zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy “Kanał Bydgoski 240 lat historii” 12 września o godz. 17 w Muzeum Wodociągów MWiK w Wieży Ciśnień. Ekspozycja będzie się składała z materiałów fotograficznych, kartograficznych, tekstów oraz makiety Kanału Bydgoskiego wg planu Lindnera z 1800 roku.
Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem hydrotechnicznym nie tylko na skalę Polski, ale również świata. Uruchomiony został w 1774 roku i był priorytetową inwestycją króla Prus, Fryderyka II.