Autorzy listu powołują się na wersję Masterplanu dla Kultury Bydgoszczy z dnia 28 listopada 2012 roku i stwierdzają, że ich zainteresowanie wzbudziło głównie to, na ile i czy w ogóle w masterplanie uwzględnione są aspiracje bydgoskich środowisk katolickich.
Ocena przewidywanego w masterplanie udziału w bydgoskiej kulturze środowisk katolickich jest w omawianym tu piśmie druzgocząca. Sygnatariusze pisma stwierdzają: ?Nie wiemy jeszcze, czy jest to znamienne dla Autorów dokumentu, czy też nie, nie znajdujemy jednakże na jego kartach, ani razu słów ?chrześcijaństwo?, ?katolicyzm?, ?patriotyzm?, w kontekście grup mieszkańców, z którymi można je związać, czy też w żadnym innym kontekście.?
Sprawdziliśmy, bowiem dysponujemy tą wersją Masterplanu dla Kultury Bydgoszczy, w której takie słowa nie padają. Autorzy pisma do Pawła Łysaka wywodzą dalej: ?Uważamy, iż rozważań o ?Integracji społecznej i kulturowej poprzez budowanie i wzmacnianie poczucia wspólnoty, współodpowiedzialności i tożsamości mieszkańców oraz ich grup i środowisk [subkultur]), nie ma sensu prowadzić bez próby określenia czynników integrację tą budujących. Wyrażamy przekonanie, iż jednym z tych czynników jest religia ze swoją pochodną, którą stanowi system wartości moralno-etycznych. W systemie tym ważne dla nas miejsce zajmuje patriotyzm, jako lekcja z przeszłości, pomagająca w realizacji społecznych celów dotyczących teraźniejszości, także w obszarze kultury.”
Co stwierdziwszy sygnatariusze formułują postulat: ?Wyrażając nadzieję na wyrazistą obecność bydgoskiego środowiska katolickich organizacji, stowarzyszeń i wspólnot w kolejnej wersji dokumentu ?Masterplan dla kultury Bydgoszczy?, proponujemy umieścić w nim segment na pozycji 3.2.1, zatytułowany ?Kultura chrześcijańska nośnikiem wartości etycznych? (Program 3.2.; Wielokulturowe dziedzictwo; 3.2.1. Kultura chrześcijańska nośnikiem wartości etycznych).?
W dalszej części swego pisma autorzy zarzucają szykanowanie środowisk katolickich w procesie przydzielania środków na realizację celów edukacyjnych i kulturowych. I mówią o asymetrii w rozdziale funduszy samorządowych na rzecz organizacji świeckich i katolickich.
- Będziemy tę sprawę dalej kontynuowali ? mówi Albin Zieliński, członek Rady ds. Kultury, wyznaczony przez sygnatariuszy listu do kontaktów z mediami. – Na razie mamy już pisemne zapewnienie prezydenta, że w dalszych konsultacjach masterplanu będzie uwzględnione nasze stanowisko.
Pod pismem podpisali się: Hanna Marchlik, prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej; Aleksander Grzybek, senior Archikonfraterni Literackiej Dom w Bydgoszczy, Stefan Pastuszewski, Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych; Teresa Bermańska, Klub Inteligencji Katolickiej; Andrzej Adamski, przewodniczący Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy im. Andrzeja Szwalbego; Patryk Miziuła, Młodzież Misjonarska przy parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.