Władze Bydgoszczy postanowiły nasilić walkę z problemem emisji zanieczyszczeń wytwarzanych przez źródła ciepła zlokalizowane w domach. Najpierw przeprowadzona zostanie kampania zatytułowana ?Policzmy się z niską emisją?. Niska emisja to problem związany z emisją mieszaniny szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domach i samochodach oraz lokalnych kotłowniach.

- Chcemy dotrzeć do mieszkańców, do których za chwileczkę zapukają ankieterzy. Informacja odnośnie projektu KAWKA została już oficjalnie przekazana ? 10 grudnia ubiegłego roku miasto podpisało umowę, w ramach której modernizować będziemy 15 budynków miejskich. Przypomnę również, że w sierpniu zeszłego roku miasto złożyło dokumentację na drugą część programu KAWKA. Jesteśmy na etapie przygotowywania szczegółowych materiałów do podpisywania umowy. Działania obejmą 19 budynków miejskich, ale i dodatkowo 27 lokali mieszkalnych i 3 budynki mieszkalne, które są własnością osób fizycznych. Aktualnie w ramach programu KAWKA przeprowadzone zostaną dwa dodatkowe zadania: kampania edukacyjna, która ma wykazać korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji oraz przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł emisji na terenie miasta Bydgoszczy. Na podstawie tej inwentaryzacji zbudujemy bazę indywidualnych źródeł emisji – powiedziała dzisiaj na konferencji prasowej Anna Mackiewicz, zastępca prezydenta .

Kampania zatytułowana ?Policzmy się z niską emisją? polegać będzie na tym, że od 19 stycznia do 30 czerwca br. do drzwi mieszkańców zapukają ankieterzy, by zapytać m.in. czym ogrzewają swoje mieszkanie bądź dom, jakiej jakości są ich piece lub inne urządzenia grzewcze, czego używają na opał, a także jaką ilość paliwa spalają i jak wielką powierzchnię budynku ogrzewają. Każdy z ankieterów będzie posiadał identyfikator i kamizelkę z logo kampanii. Łącznie ankieterzy odwiedzą 70.000 budynków.

- Na podstawie tych parametrów będziemy w stanie wyliczyć emisję pyłów i innych szkodliwych substancji – poinformowali na konferencji przedstawiciele firmy, która prowadzić będzie badania ankietowe. Zastrzegli, że mieszkańcy nie mają się czego obawiać, bowiem zebrane dane będą jedynie informacją dla władz miasta o skali zagrożeń, związanych z niską emisją pyłów. Zaznaczyli, że ankieterzy nie będą mieć uprawnień do zweryfikowania prawdziwości składanych przez mieszkańców oświadczeń. Pozyskiwane przez ankieterów dane posłużą stworzeniu bazy danych o wielkości emisji oraz oszacowaniu skali negatywnego zjawiska, jakim jest niska emisja. – Weryfikować ich w mieszkaniach lub domach nie będą, ale mogą o to zapytać sąsiada. W większości ludzie przyjmują nas pozytywnie, bo nic nie sprzedajemy, ani nie kupujemy. Jedyna obawa, że mieszkaniec trafi na “czarną listę” w Urzędzie Miasta, ale jak się powie, jaki jest cel akcji to spotykamy się z przychylnością mieszkańców – dodali, przywołując uchwałę samorządu w Krakowie, gdzie emitowanie do powietrza szkodliwych substancji z pieców zostało zakazane. Uchwała została zaskarżona, ale wywołała protesty.

Inwentaryzacji towarzyszyć będzie kampania edukacyjno-informacyjna ?Policzmy się z niską emisją?. W bydgoskiej prasie publikowane będą artykuły, będą emitowane spoty radiowe i telewizyjne, pojawią się billboardy, ulotki i plakaty na słupach i w autobusach. Wszystko po to, jak zaznaczają organizatorzy akcji, by uświadomić nam, jak szkodliwa dla zdrowia jest tzw. niska emisja.

- Niezależnie od działań związanych z programem KAWKA miasto Bydgoszczy od 2006 roku dofinansowuje wymianę pieców węglowych na bardziej przyjazne środowisku. Ciągle przyjmujemy wnioski mieszkańców. Właściciele nieruchomości mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 70 % wymiany pieca wraz z montażem do kwoty 3 tysięcy złotych ? dodał Grzegorz Boroń, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska o działaniach urzędu miasta.

—————-

Program KAWKA to priorytetowy program NFOŚiGW wspierający wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, które planują realizację lub realizują przedsięwzięcia powodujące ograniczenie niskiej emisji.