W pasie zieleni pomiędzy jezdniami na Zbożowym Rynku  odkryty został  cmentarz i i cenne artefakty - ozdoby z czasów pierwszych Piastów.

Rozbudowa ulicy Kujawskiej przynosi coraz więcej odkryć archeologicznych. W trakcie prac ziemnych w pasie zieleni pomiędzy jezdniami na wysokości Zbożowego Rynku 2, odkryty został cmentarz z czasów pierwszych Piastów.  Wcześniej archeolodzy niespodziewanie natrafili na pochówki z czasów wczesnego średniowiecza (ok. X-XII wiek).

Teraz odnaleziono kilkanaście dziecięcych szkieletów z ozdobami. W grobach z tamtego okresu zidentyfikowano m.in. nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączkę i kabłączki skroniowe (ozdoba kobieca). Szczątki zostaną teraz poddane dokładnej analizie, a ostatecznie złożone na cmentarzu.

W trakcie prac odkryto również staropolski trakt, wzmocniony po bokach wielkimi drewnianymi kłodami. Szlak wiódł prawdopodobnie w kierunku Bramy Kujawskiej (dzisiejsza ul. Długa). Odkryto też fragmenty późnośredniowiecznej ceramiki. Obecnie prowadzone prace archeologiczne zakończą się jeszcze w tym tygodniu.

Fot. ZDMiKP