„Wspólnota” ulokowała Bydgoszcz na przedostatnim, 17. miejscu wśród miast wojewódzkich pod względem dochodu na mieszkańca. Jako miasto na prawach powiatu zajmujemy według „Rzeczpospolitej” miejsce 19, a w rankingu „Polityki”  znajdujemy się na 27 pozycji.

Celem zespołu naukowców, którzy przygotowali ranking „Polityki”, było porównanie poziomu jakości życia w polskich miastach. Uwzględnili czynniki materialne (warunki mieszkaniowe, płaca) i niematerialne (np. zdrowie, bezpieczeństwo). Głównym źródłem informacji były dane pochodzące z GUS.

Miasta oceniane były w dziesięciu kategoriach: edukacja, praca, mieszkania, środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, czas wolny, samorząd, transport i łączność. Miejsce w rankingu wynikało ze średniej w dziesięciu „podrankingach”.

Tylko w kategorii „bezpieczeństwo” nasze miasto znalazło  w pierwszej dziesiątce miast na prawach powiatu. Wysokie szóste miejsce zawdzięcza dużej wykrywalności przestępstw, chociaż można wątpić, czy ten wskaźnik wiąże się ze zwyżką poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Bydgoszczanie  wolą raczej mieć pewność, że po zmroku dotrą ciemną ulicą cało do domu, niż cieszyć się perspektywą, że osoba, która ich pobiła lub okradła zostanie ujęta przez funkcjonariuszy.

Najsłabiej wypadła Bydgoszcz w kategoriach „społeczeństwo” i „praca”. Mniej niż w innych miastach mamy ośrodków kultury, mniej wydajemy na ochronę  powietrza.  Przeciętne wynagrodzenie jest w Bydgoszczy niższe niż w kilkudziesięciu innych miastach na prawach powiatu i niewysoki jest  u nas odsetek dzieci  objętych opieką z żłobkach.

W kategorii „edukacja” nie uzyskaliśmy tak dobrej oceny, jakiej można by się spodziewać, skoro Bydgoszcz kilkakrotnie uzyskiwała certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”. Prawdopodobnie z tego powodu, że  zajmująca się certyfikowaniem Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego z siedzibą  w Sosnowcu skupia się przede wszystkim na ocenie polityki edukacyjnej samorządów, a ranking „Polityki” opierał się na danych statystycznych.

Na certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” w roku 2018 nasze miasto zasłużyło opracowaniem i wdrażaniem „Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020”  w powiązaniu ze „Strategią Rozwoju Miasta Bydgoszczy do 2030 roku.”

W rankingu „Polityki”  liczyły się natomiast: średnie wyniki uczniów uzyskane na egzaminie gimnazjalnym z matematyki,  liczba absolwentów szkół wyższych z tytułem magistra na 10 tys.mieszkańców czy liczba dodatkowych zajęć językowych finansowanych z budżetu miasta.

Dla porządku dodajmy, że Toruń w omawianym rankingu „Polityki” zajął miejsce 15, natomiast bezapelacyjnym zwycięzcą został Sopot.