Jeszcze przed świętami (23 grudnia) do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu wpłynęła oficjalna informacja o podjęciu przez Komisję Europejską decyzji wykonawczej przyjmującej Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podpis pod dokumentem złożyła unijna komisarz ds. polityki regionalnej i miejskiej – Corina Cretu. Dzięki temu możliwe jest podjęcie dalszych prac związanych z przygotowaniem dokumentów niezbędnych do ubiegania się o unijne pieniądze.
- Nasz Regionalny Program Operacyjny jest pierwszym, który przeszedł pełną procedurę w Komisji Europejskiej. Świadczy to o dobrym przygotowaniu dokumentu. Program opiewa na kwotę 1 903 540 287 euro. Doliczając wkład krajowy, czyli 335 918 874 euro, województwo będzie dysponować rekordową kwotą 2 239 459 161 euro. To prawie 9,5 miliarda złotych na rozwój naszego regionu ? poinformował marszałek województwa Piotr Całbecki.
Wartość RPO na lata 2014-2020 dwukrotnie przekracza pulę środków, którą nasz region dysponował w poprzednim okresie programowania w latach 2007-2013. Rozpoczęcie wdrażania RPO i ogłoszenie pierwszych konkursów planowane jest w połowie 2015 roku.
Oto obszary, na które trafią środki z RPO w latach 2014-2020 według informacji zawartych na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu:
Rynek pracy – około 145 mln euro
Działania ukierunkowane będą na rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia, a także wsparcie kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Nacisk zostanie położony na poprawę warunków umożliwiających godzenie życia zawodowego i prywatnego oraz zwiększenie liczby miejsc świadczenia opieki nad dziećmi do lat 3 w żłobkach, klubach dziecięcych lub w formie dziennego opiekuna czy niani.
Przedsiębiorczość i innowacje ? około 430 mln euro
Ponad 1/5 środków z RPO trafi na wzmocnienie innowacyjności województwa oraz podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Wsparcie zostanie przeznaczone głównie na wzrost powiązań pomiędzy światem nauki i biznesu, a także na projekty inwestycyjne przedsiębiorstw. Celem jest również wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu, by oferowane przez nie usługi odpowiadały na potrzeby przedsiębiorców oraz pomagały dostosować działalność do wymagań rynku zagranicznego i pomagały kojarzyć partnerów biznesowych.
Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna – około 163 mln euro
Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych ? słońca, wody, ziemi czy biomasy – to jeden z głównych priorytetów ustalonych przez Komisję Europejską na najbliższe lata. Skupimy się też na kompleksowym podejściu do zwiększenia efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkalnych (np. ocieplenie budynku połączone z wymianą okien i drzwi, przebudową systemów grzewczych i instalacją systemów OZE). Wsparcie zostanie też skierowane na działania przyczyniające się do zmniejszenia strat energii w przedsiębiorstwach.
Zrównoważona mobilność miejska – około 134 mln euro
Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego dofinansujemy działania przyczyniające się do dalszego rozwoju systemu transportu miejskiego. Wsparcie może dotyczyć: zakupu niskoemisyjnych środków transportu, rozwoju inteligentnych systemów transportowych, realizacji buspasów, czy też rozwoju systemu transportu rowerowego.
Transport: drogi i kolej – około 185 mln euro
Kontynuujemy wspieranie rozwoju systemu infrastruktury transportowej, w tym drogowej, łączącej ważne szlaki komunikacyjne z drogami wojewódzkimi i lokalnymi. Aby zapewnić jak największą spójność komunikacyjną w regionie przygotowywany jest Kujawsko-Pomorski Plan Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej, który zostanie jeszcze poddany konsultacjom społecznym. Ponadto dofinansowanie trafi na inwestycje w budowę, modernizację, rewitalizację sieci kolejowej i infrastruktury dworcowej o znaczeniu regionalnym.
Ochrona środowiska: gospodarka odpadami i gospodarka wodno-ściekowa ? około 65 mln euro
W zakresie gospodarki odpadami wsparcie uzyskają inwestycje w infrastrukturę do selektywnej zbiórki i przetwarzania odpadów, recyklingu, sortowania i kompostowania. W zakresie infrastruktury wodno-ściekowej, dofinansowanie obejmie budowę i modernizację sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków.
Kultura ? około 30 milionów euro
Priorytet w tym zakresie to rozwój instytucji kultury, a także kontynuacja działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym konserwacja zabytków i materiałów archiwalnych.
Zdrowie ? około 112 milionów euro
Sfinansujemy projekty dotyczące między innymi rozbudowy szpitali o nowe oddziały i modernizacji istniejących. Nowością będzie wsparcie programów profilaktyki zdrowotnej. Działania będą się koncentrować przede wszystkim w obszarach przejawiających się wysoką zachorowalnością i umieralnością w regionie (choroby układu krążenia, nowotworowe, układu kostno-stawowo-mięśniowego, układu oddechowego, psychiczne).
Cyfrowy region ? około 50 milionów euro
Będziemy kontynuować działania związane z rozwojem elektronicznych usług publicznych. Wsparcie skierowane zostanie na informatyzację podmiotów ze sfery administracji, zdrowia, kultury, a także digitalizację zasobów oraz tworzenie referencyjnych rejestrów publicznych, w tym geograficznych systemów informacji przestrzennej.
Edukacja ? około 178 mln euro
Stawiamy na zwiększanie jakości edukacji przedszkolnej poprzez utworzenie odpowiedniej ilości miejsc w przedszkolach, a także zapewnienie kompetentnej i wykwalifikowanej kadry. W zakresie rozwoju szkolnictwa zawodowego szczególny nacisk zostanie położony na współpracę szkół z otoczeniem społeczno- gospodarczym. Jej elementem będą staże i praktyki oraz działania służące dostosowaniu wsparcia do potrzeb rynku pracy i pracodawców. Uzupełnieniem będzie dofinansowanie szkół prowadzących kształcenie ogólne skierowane na rozwój kompetencji kluczowych z punktu widzenia rynku pracy, np. języków obcych, umiejętności ICT, przedsiębiorczości czy kreatywności oraz podmiotów popularyzujących naukę w sposób eksperymentalny i ciekawy dla odbiorcy.
Solidarne społeczeństwo ? około 125 mln euro
Nie zapominamy o osobach zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Działania będą zmierzały przede wszystkim do zwiększenia możliwości zatrudnienia tych osób oraz aktywizacji społecznej i zawodowej. Planujemy również zapewnić szerszy dostęp do usług zdrowotnych w zakresie rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością i niepełnosprawnych, a także społecznych, takich jak usługi opiekuńcze nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, wsparcie dla rodzin zastępczych, wsparcie dla osób bezdomnych. Ważnym elementem w walce z wykluczeniem społecznym jest sektor ekonomii społecznej.
Pakiet terytorialny ? około 500 mln euro
Nowa perspektywa finansowa wprowadza innowacyjne narzędzie jakim jest polityka terytorialna. W województwie kujawsko-pomorskim będzie ona wdrażana poprzez realizację polityki miejskiej w 5 największych miastach naszego regionu oraz poprzez wsparcie rozwoju i rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych i gospodarczych na obszarach powiatowych. Ponadto nasz region jest jednym z dwóch województw w naszym kraju, które zdecydowały się na realizację nowego instrumentu oddolnego jakim jest rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS). Działania w ramach tego instrumentu będą ukierunkowane na ożywienie społeczne i gospodarcze obszarów, poprzez współpracę różnych partnerów ze środowisk samorządowych, społecznych i gospodarczych.