Koncert Węgierskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej w bydgoskiej filharmonii zrealizowany zostanie w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Kolejną okazją jest 60-lecie Rewolucji Węgierskiej w 1956, a także 135. rocznica urodzin węgierskiego kompozytora Béli Bartóka.
Założona w 1923 r. Węgierska Narodowa Orkiestra Symfoniczna jest jedną z czołowych orkiestr w swym kraju. Nowy rozdział w historii orkiestry otworzył Zoltán Kocsis, pod jego dyrekcją wykonuje ona nie tylko utwory klasyczne, ale też współczesne, łącznie z muzyką węgierską, wieków XX i XXI, priorytetowe miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła Bartóka. W ciągu ostatnich 15 lat orkiestra dała ponad 300 koncertów w 40 krajach. W sezonie 2016-2017 prócz Polski, ma w planach koncerty w Rumunii, Japonii, Hiszpanii i Chinach.
Koncert poprowadzi János Kovács, zasłużony węgierski dyrygent. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. W latach 80. był muzycznym asystentem Pierre?a Bouleza w Bayreuth. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Hungarian State Opera House. Prócz stałej pracy w Operze, jest regularnie zapraszany do prowadzenia koncertów czołowych węgierskich orkiestr z wielkim repertuarem ? od dzieł klasycznych i romantycznych do współczesnej symfoniki. Koncertował w całej Europie oraz Japonii, Meksyku i Kolumbii. Brał udział w licznych nagraniach płytowych (Hungaroton, Naxos, RCA Red Seal i Delta). W swojej karierze otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym tytuł Zasłużonego Artysty oraz Bartók-Pásztory Prize od Akademii Muzycznej w Budapeszcie. Od 2001 jest gościnnym dyrygentem Filharmonii w Budapeszcie.
Dávid Báll należy do ścisłego grona cenionych węgierskich pianistów. Karierę wirtuoza wytyczają koncerty w prestiżowych salach świata, jak Teatro Colón w Buenos Aires, Lincoln Center w Nowym Jorku, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Pleyel w Paryżu, Festspielhaus w Salzburgu, Royal Opera House Muscat czy Kioi Hall w Tokio. Urodził się w 1982 r. w Budapeszcie. Studiował w Konserwatorium im. B. Bartóka oraz Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie, w której w 2011 r. uzyskał tytuł doktora, a od 2013 r. jest wykładowcą. Ma na swym koncie stypendia oraz laury konkursów węgierskich i zagranicznych.
Na koncert mamy trzy podwójne zaproszenia. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Dwa lata temu ukazała się książka zmarłego ponad rok temu bydgoszczanina “Węgry 1956 Wspomnienia”, który brał udział w Rewolucji Węgierskiej 1956, odznaczonego przez prezydenta Węgier Jánosa Ádera Krzyżem Kawalerskim Węgierskiego Orderu Zasługi? Jak się nazywał ów bydgoszczanin? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy trzy podwójne zaproszenia, które będą do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do czwartku, 24 listopada, do godz. 14. Zwycięzców o wygranej poinformujemy mailami 15 minut później.
Odpowiedź: Eryk Bazylczuk
PO PROSTU WOLNOŚĆ
niedziela, 27 października, godz. 19
Pamięci Rewolucji Węgierskiej 1956 w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017
Węgierska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna z Budapesztu
- János Kovács, dyrygent
- Dávid Báll, fortepian
- Zoltán Kodály ? Tańce z Galanty
- Franz Liszt ? I Koncert fortepianowy Es-dur
- Béla Bartók ? Koncert na orkiestrę
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 8, tel. 52 320 52 29