Centralny Punkt Komunikacyjny był głównym tematem dzisiejszego spotkania w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wiceministra Infrastruktury Marcina Horały, ministra – członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera, wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza z przedstawicielami przedsiębiorców i samorządowców.

Centralny Punkt Komunikacyjny to nie tylko inwestycja w transport lotniczy, ale w dużej mierze w rozwój polskich kolei. Plany rządu zakładają w jego ramach budowę ok. 180 km nowych linii kolejowych i modernizację ok. 230 km.

- System kolei dużych prędkości, który budujemy w ramach CPK jest w pełni zintegrowany. To uzupełnienie istniejącego sytemu kolejowego. Zdecydowana większość inwestycji w obszarze kujawsko-pomorskiego zakończona zostanie do 2030 r. Znacząco poprawi się obsługa komunikacyjna województwa. Długość podróży z Bydgoszczy do Warszawy skróci się do 2h, czyli niemal o połowę. Ponadto, tych połączeń będzie znacznie więcej. Skróci się także czas dojazdu m.in. do Gdańska, Krakowa – mówił podczas konferencji w urzędzie wojewódzkim wiceminister Infrastruktury i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

Jak podkreślił wiceminister CPK to dwa główne cele. Pierwszy ma wymiar gospodarczy – dzięki najlepszej jakości połączeniom komunikacyjnym to polscy przedsiębiorcy będą mieli szybszy i tańszy dostęp m.in. do rynków, podwykonawców, pracowników, co z kolei będzie miało wpływ na konkurencyjność polskich firm. Drugi cel – to wymiar społeczny. Lepsza komunikacja to także zwalczanie wykluczeń komunikacyjnych. To bowiem szybszy i łatwiejszy dojazd np. do lekarza, czy zwiększenie dostępności do wydarzeń kulturalnych.

- Centralny Port Komunikacyjny to odwaga, determinacja i patrzenie w przyszłość. Ten projekt bezsprzecznie przyniesie wielkie korzyści dla wszystkich mieszkańców. Dziś rozmawialiśmy m.in. z samorządowcami i przedsiębiorcami  jak wykorzystać tę szansę. CPK to cywilizacyjna zmiana – stwierdził minister – członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

- Za nami bardzo ważna narada pana ministra Marcina Horały z udziałem m.in. przedstawicieli samorządów oraz przedsiębiorców, którzy biorą udział w procesie konsultacyjnym dotyczącym budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiemy, że to przedsięwzięcie jest o wielkim znaczeniu dla naszego kraju. Będzie miało ogromne znaczenie zarówno dla Bydgoszczy jak i całego regionu – wskazał podczas briefingu prasowego zorganizowanego po spotkaniu wojewoda  Mikołaj Bogdanowicz.

Nie tylko o CPK była dzisiaj mowa w urzędzie wojewódzkim. - Co do S10 między Bydgoszczą a Toruniem, to być może tylko godziny nas dzielą od ogłoszenia przetargu. Bydgoszcz – miasto o wielkim potencjale i tradycji przemysłowej odzyskuje na mapie infrastrukturalnej pozycję jaką od dawna powinno zajmować – powiedział poseł Piotr Król.