W sali sesyjnej ratusza odbyła się dzisiaj konferencja naukowa z okazji 65. rocznicy utworzenia Wojskowych Batalionów Pracy Przymusowej. Była to formacja wojskowej służby zastępczej w latach 50., do której kierowano mężczyzn (młodych poborowych), których władze komunistyczne uznawały za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla wprowadzanego siłą ustroju w Polsce – w szczególności byłych członków organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych, synów przedwojennej inteligencji i tzw. kułaków. Służba ta miała charakter pracy przymusowej.

Konferencją organizatorzy chcieli uczcić pamięć żołnierzy poddanych represji politycznej, a jednocześnie przekazać młodemu pokoleniu fakty i informacje z mało znanej historii z powojennych lat. Cechą charakterystyczną batalionów była bardzo wysoka śmiertelność. Według badań w latach 1949-59 do pracy w batalionach zmuszonych zostało ponad 200 tys. młodych Polaków.

W Bydgoszczy działają dwa związki reprezentujące represjonowanych pracą przymusową: Ogólnopolski Związek Represjonowanych Żołnierzy Batalionów Budowlanych w Bydgoszczy, którego siedziba mieści się przy ul. Dworcowej 45/5 w Bydgoszczy i Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.