Celowo na miejsce konferencji Konstanty Dombrowicz wybrał pierogarnię ?Pod Aniołami?. Na przeciwnym rogu ul. Pomorskiej znajdują się puste pomieszczenia, który jeszcze w 2012 roku zajmowała Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego. – Bezdomna kultura. Tak właśnie sytuację kultury w Bydgoszczy można w ogromnym skrócie określić. Symbolem tej bezdomności jest właśnie zamknięty na kłódkę dawny lokal galerii. To miejsce, ilekroć tędy przechodzę, napawa mnie smutkiem – stwierdził poprzedni prezydent miasta.
Zdaniem Konstantego Dombrowicza, miasto stało się tylko administratorem kultury, o czym świadczy najdobitniej utworzenie Biura Kultury Bydgoskiej. Zniknęły rozpoznawalne w całej Polsce imprezy, m.in. ?Pejzaż bez Ciebie?, czy Smooth Festival. Nie odbywają się na Starym Rynku letnie koncerty z udziałem artystów bydgoskich. Niby kultura powędrowała na osiedla, ale w organizowanych tam w imprezach uczestniczy jedynie nieliczne grono dzieci. Nie są wykorzystywane koncertowe walory Wyspy Młyńskiej.
Gospodarz konferencji skrytykował działania szefowej MCK. – Szkoda czasu na wyliczanie licznych przykładów braku profesjonalizmu. To prowincjonalizm w najgorszym wydaniu – podsumował Konstanty Dombrowicz.
W opisie sposobu traktowania artystów wyręczył go Piotr Trella, prezes Klubu Środowisk Twórczych. Krótko scharakteryzował kontakty z dyrektor Marzeną Matowską: – Kiedy coś proponujemy, rozmawia się jak z murem.
Jan Kaja powiedział o polityce lokalowej miasta ? Jak wiemy wszyscy, jest mnóstwo lokali, które od wielu miesięcy, żeby nie powiedzieć lat, stoją puste. Jest także w Bydgoszczy duża grupa ludzi, którzy mogliby podjąć różnego rodzaju inicjatywy, ale ponieważ lokale są bardzo drogie, jest to poza ich zasięgiem – stwierdził bydgoski malarz.
Kandydat na prezydenta Bydgoszczy przedstawił zamierzenia inwestycyjne, wśród których znalazła się m.in. budowa Centrum Kultury dla 80-tysięcznego Fordonu, utworzenie sceny teatralnej z repertuarem klasycznym oraz sceny muzycznej. Przede wszystkim zamierza zmienić politykę kulturalną prowadzoną pod auspicjami Rafała Bruskiego.
Do odnowy i ożywienia życia kulturalnego ma się przyczynić m.in. powrót do Bydgoszczy wielkich imprez kulturalnych, dowartościowanie znakomitych bydgoskich artystów sztuk, bezpłatny dla dzieci, uczniów i seniorów udział w imprezach, których współorganizatorem jest samorząd.