Dzisiaj na konferencji prasowej poparcia Konstantemu Dombrowiczowi w wyborach na prezydenta Bydgoszczy udzieliły cztery organizacje. Kandydat na prezydenta podpisał z nimi porozumienia i przyjął na siebie zobowiązania.

- W negocjacjach z obecnym prezydentem w wielu przypadkach nie udało się uzyskać porozumienia, a szalę goryczy przelało to, że Rafał Bruski postanowił sprywatyzować KPEC, rozdzielić spółkę MZK na tramwajową i autobusową, a w polityce społecznej zaniedbano interesy pracowników domów pomocy społecznej – uzasadniał poparcie dla Konstantego Dombrowicza Leszek Walczak. Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność” wskazał, że w Bydgoszczy średnia pensja kształtuje się na poziomie 3.300 zł, co lokuje miasto zaledwie na 14 miejscu wśród miast wojewódzkich i nie widać perspektyw, by sytuacja miała się zmienić. Jako katastrofalną określił sytuację demograficzną Bydgoszczy. – W zeszłym roku 1000 osób więcej z miasta się wyprowadziło niż do niego przybyło. Urodziło się mniej dzieci niż osób, które zmarły. Mamy ujemny przyrost naturalny na poziomie około 600 osób – mówił Walczak.

W podpisanym przez Konstantego Dombrowicza z Solidarnością porozumieniu kandydat na prezydenta zobowiązał się m.in. do: wycofania się ze sprzedaży KPEC-u, utrzymania obecnej struktury organizacyjnej MZK, zaniechania likwidacji szkół i nauczycielskich etatów, a także wprowadzenia szkolnych obiadów dla wszystkich dzieci, realnego wzrostu środków na domy pomocy społecznej, gwarantującego realny wzrost wynagrodzeń dla pracowników.

Leszek Walczak podkreślił, że programy związku i kandydata na prezydenta Konstantego Dombrowicza są zbieżne.

W stosunku do Stowarzyszenia Obrony Spółdzielców SOS i Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Bydgoszczy reprezentowanych przez Stanisława Grodzickiego i Sławomira Młodzikowskiego Konstanty Dombrowicz zobowiązał się m.in. do przywrócenia przekształcenia wieczystego użytkowania we własność gruntów pod budynkami mieszkalnymi, garażami, wszystkich gruntów spółdzielni mieszkaniowych oraz gruntów rodzinnych ogródków działkowych dla działkowców za 5% wartości, podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia czynszów w mieszkaniach komunalnych, niesprzedawania boisk i terenów przyszkolnych, wycofania się z likwidowania boiska przyszkolnego przy ul. Kijowskiej 7, a także niewprowadzenia planowanej przez MWiK “opłaty za dachy”, tzw. opłaty deszczowej.

Podczas konferencji z apelem do bydgoszczan, którzy nie głosowali na kandydata Platformy Obywatelskiej, aby uczestniczyli w drugiej turze wyborów 30 listopada i oddali głos na Konstantego Dombrowicza wystąpił Jan Raczycki, prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL “Przymierze”.