Ratusz zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Naprawdę chce wysłuchać opinii bydgoszczan na temat Gminnego Programu Rewitalizacji?

Miasto najpierw ustaliło, jakie inwestycje chce zrealizować w ramach rewitalizacji, potem wybrało projekty przygotowane przez podmioty zewnętrzne, które należy wpisać  do Gminnego Programu Rewitalizacji, a teraz zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Kolejność powinna być chyba odwrotna. Trzeba było pytać mieszkańców, czy chcą danej inwestycji i w jakim kształcie, przed jej wpisaniem do GPR.

Skierowaliśmy do ratusza kilka pytań: Jaki wpływ będą miały konsultacje na kształt GPR? Czy mogą zostać usunięte z tego programu projekty, które w obecnej chwili się w nim znajdują? Czy mogą zostać włączone nowe projekty?

Odpowiedź nie pozostawia żadnych złudzeń. Mamy do czynienie z konsultacjami dla konsultacji. - W przypadku chęci zgłoszenia nowych projektów przez realizatorów innych niż miasto, należy mieć na uwadze, że w październiku 2017 roku miał miejsce nabór takich przedsięwzięć. W ramach tego konkursu, zostało zgłoszonych 89 projektów, w tym 44 inwestycyjnych w ramach dostępnej puli środków (10 mln zł przyszłego dofinansowania). Ostatecznie wyłoniono do wpisu na listę główną GPR 15 projektów inwestycyjnych z zakresu użyteczności publicznej oraz 6 z zakresu mieszkalnictwa. Wyczerpały one dostępne w konkursie środki - poinformowała nas Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta.

Krótko mówiąc, urzędnicy ratuszowi już zadecydowali, jakie projekty znajdą się na liście głównej Gminnego Programu Rewitalizacji.

Oprócz projektów zgłoszonych przez podmioty zewnętrzne rewitalizacja obejmie też koncepcje, które urodziły się w ratuszu. Czy one również są niewzruszalne?  - W przypadku projektów, których realizatorem jest miasto, możliwa będzie dyskusja np. o ich zakresie - zapewnia Marta Stachowiak. Czyli tak czy siak projekty te zostaną zrealizowane, ale będziemy mogli sobie podyskutować na ich temat. (Niektóre projekty rewitalizacyjne są już zresztą  realizowane przez miasto bez zapytania nas o zdanie w tej sprawie, np. rewaloryzacja parku Witosa.)

Czemu mają służyć konsultacje dla konsultacji? - Partycypacja społeczna odgrywa istotną rolę w tworzeniu i wdrażaniu programów rewitalizacji w gminie - wyjaśniła nam Marta Stachowiak.

Najprawdopodobniej w przypadku starań o dofinansowanie programów rewitalizacji ze  środków unijnych istnieje wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych. Dowodem ich przeprowadzenia będzie raport. - Wniesione uwagi zostaną przyjęte lub wyjaśnione, a także będzie możliwość wprowadzenia stosownej korekty do dokumentu. W raporcie z konsultacji zebrane zostaną zgłoszone zastrzeżenia wraz z informacją o sposobie wdrożenia uwagi - informuje rzeczniczka prezydenta.